Potraviny se budou šidit ve velkém. Směřuje k tomu úplně vše, někteří už začali

Doba je skutečně těžká. Máme tu hned několik krizí najednou, které se různě protínají, ale mají společný značný dopad na cenu a zároveň kvalitu potravin. Zatímco jídlo rapidně zdražuje, bude nutné sledovat i skutečnost, zda dostáváme to, na co jsme zvyklí a co si myslíme, že kupujeme. Nebude to totiž samozřejmostí.

Na co si dát pozor

Je tu hned několik faktorů, které totiž budou ovlivňovat nebo již ovlivňují kvalitu potravin. Stále více výrobců a obchodníků se bude snažit zákazníky šidit, ať už legální či nepřípustnou formou.

Tlak na ceny například už teď spustil vlnu zmenšování balení. Producenti potravin jednoduše zmenší obsah výrobku, ale cenu zachovají nebo ji dokonce ještě navýší. Lidé si toho na první pohled nemusí všimnout. Nejde ale o nic, co by cokoliv porušovalo. Jen musí být spotřebitel opatrný a porovnávat si i velikosti balení.

Horší je to se samotným složením potravin. Je totiž velmi lákavé nahradit dnes drahé suroviny něčím, co ještě tolik nezdražilo, a následně vydávat výrobek za ten samý. Výrobce to pochopitelně může uvést na obalu, ale málokdo při každém nákupu kontroluje celé složení.

Foto: Shutterstock

Záměna ingrediencí

Může to být ale ještě horší. Současná krize, kdy se nedostává určitých surovin, vede k tomu, že dochází k používání náhražek, aniž by to bylo na obalu uvedeno. Státní potravinářská inspekce přitom již informovala, že to bude akceptovat, pakliže nepůjde o alergeny. Ačkoliv se o tom příliš nemluví, je to poměrně bezprecedentní krok, který potravinářům dává značné pole působnosti.

Že toho budou využívat, o tom nemusíme ani diskutovat. Ostatně, například obchodní řetězec Lidl už několik let vytrvale ukazuje, že šidit produkty se mu zjevně vyplatí. V jeho případě jde ale o porušování deklarovaného množství daných surovin, což inspekce i nadále kontroluje a pokutuje. Naposledy to byl nedostatek masa v sušené šunce.

Bohužel, tomu všemu přispívá i určitá laxnost českého spotřebitele, který stále není tak vycvičený jako ten německý nebo polský. Na těchto trzích je důvěryhodnost vším. Pokud někdo začne šidit, zákazníci ho okamžitě opouštějí, a tak si dá pozor. U nás se nad tím stále ještě mávne rukou s tím, že to dělají všichni.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
2 let

V těchto tak těžkých časech se velmi aktivizují zelení fašisté, eurohujeři a s nimi spříznění další nepřátelé demokracie, kteří usilovně budují bruselský příkaznický režim, jenž skrze mocenské soukolí vedoucích struktur EU nás zaplavuje nekonečným množstvím různých zákazů, příkazů, směrnic atd. Dva milníky, které odstartovaly vytváření současného civilizačního marasmu a všeobecné krize, jsou na nadnárodní úrovni podvodný Lisabon, který nás tlačí ke ztrátě osobní svobody a české státnosti, a na vnitrostátní úrovni neslavně proslulý zákaz kouření v hospodách, který odstartoval a roztočil šílený kolotoč zákazů a příkazů. Když vrchnost z řad nepřátel demokracie viděla nadšený souhlas plebejců se zákazem kouření, tak… Číst vice »

Iris
Iris
2 let
Reply to  Pavel

Přesně jste to zhodnotil. Ještě bych dodala, že důchodce ženou do práce a kvanta nepřizpůsobivých sedí v klidu na zadku a i ti důchodci budou vydělávat na jejich dávky… Covidem nás nezlomili dostatečně, tak teď na to jdou přes peníze. Co asi bude dál? Válka UA jim otevřela možnosti jak pošlapat svobodu – nejdřív vypnuli servery, které nebyly dostatečně proUA – proč? Každý svobodný člověk má mít právo utvořit si vlastní názor – jenže k tomu potřebuje informace ze všech stran – ty nám vzali. Další podpásovka byly překlady z ruštiny – my jsme měli RJ povinný, a to i… Číst vice »