Spánek zvyšuje naši produktivitu a koncentraci, snižuje riziko srdečních onemocnění, zvyšuje sociální a emoční inteligenci (jací asi budete na lidi kolem sebe, když se málo nebo špatně vyspíte), posiluje imunitní systém. Působí jako prevence proti depresi a přibírání na váze. Dostatečný spánek je prospěšný pro každého.
Kolik spánku kdo potřebuje?
Potřeba spánku se během života mění v závislosti na věku, životním stylu, hormonech a zdraví. Novorozenci by měli spát 14–17 hodin denně, kojenci 12–16 hodin, děti do dvou let 11–14 hodin, předškolní děti 10–13 hodin, děti ve věku od šesti do dvanácti let 9–12 hodin, teenageři 8–10 hodin. Každý dospělý člověk by měl spát 7 hodin denně a více. Co jste možná ale netušili, je fakt, že ženy spí o 11 až 13 minut déle než muži. Proč?
Poruchy spánku, oblíbené hormony i životní okolnosti
Průzkum z roku 2014 ukázal, že riziko nespavosti u žen je o 40 % vyšší než u mužů. Proto se snaží si delším pospáním vynahradit hodiny marné snahy usnout. Ženy také v mnohem větším měřítku trápí syndrom neklidných nohou a spánková apnoe. Proto potřebují spát déle.
Zejména v premenstruační fázi kolísání hormonů způsobuje méně kvalitní spánek. Totéž platí o těhotenství, kdy změny hormonálních hladin mohou za únavu, ospalost a časté močení. A nakonec přichází na řadu také menopauza a s ní návaly horka a noční pocení. To vše spánek ruší, proto se ženy podvědomě snaží vyspat déle.
Ženy stráví více času neplacenou prací, péčí o domácnost a děti. Což jim v mnoha případech dovolí si pospat o něco déle nebo si zdřímnout během dne, a tím vynahradit noční vstávání k ratolestem. Dalším důvodem je zjištění, že ženy dle výzkumů dbají o své zdraví více než muži, proto se například donutí jít dříve spát.
Tipy pro lepší spánek
Choďte spát ve stejný čas, vstávejte ve stejný čas. Ano, i o víkendu. Tělo si tak lépe zvykne. Spěte v tichém, tmavém a příjemném prostředí. Pořiďte si kvalitní matraci, vyhovující polštář a pohodlné povlečení. Tři hodiny před spaním nejezte a s pitím to také nepřehánějte, večer si dejte už raději jen vodu. Kofeinové nápoje pijte dopoledne.
Modré světlo z obrazovek a telefonů klame naše tělo, to si pak myslí, že je stále den, tudíž má pak problém usnout. Dvě hodiny před spaním proto odložte telefon a vypněte televizi i počítač. Na dobrý spánek také pomáhá si večer (ne těsně před spaním) zacvičit a dopřát si horkou koupel nebo sprchu. Pak už jen oblíbenou knihu do ruky a šup do peřin.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Medicalnewstoday
Potřeba spánku je individuální – na to nefungují žádné tabulky…