Jeden druh oleje, který používáme v kuchyni, negativně působí na mozek. Vědci upozorňují na procesy, ke kterým dochází při jeho konzumaci. Podívejme se, o jaký olej jde a za jaké změny v mozku je zodpovědný.
Ačkoli není používán tak často, jako olivový olej, hodně lidí jej používá. Sójový olej může mít vliv na neurologické stavy včetně autismu, Alzheimerovy choroby, úzkosti a deprese. Přišla na to studie provedená vědci z University of California – Riverside – UCR, zveřejněná v časopise Endocrinology.
Změny v mozku
Studie byla zrealizována na myších, u kterých výzkumníci zpozorovali výrazné účinky sójového oleje na oblast mozku. V této oblasti údajně dochází ke kritickým procesům. Konzumace sojového oleje dokáže zanechat negativní stopy na téměř 100 genech produkovaných v hypotalamu. Olej by mohl mít vliv i na Parkinsonovu chorobu.
Hlodavci byli krmeni třemi různými typy stravy s vysokým obsahem olejů. Jedna skupina konzumovala sójový olej, druhá modifikovaný sójový olej s nízkou hladinou kyseliny linolové a třetí kokosový olej.
Výsledek výzkumu sojového oleje
Pravidelná konzumace sojového oleje vede k obezitě, cukrovce a přispívá k negativním změnám v důležité části mozku. Vedoucí autorka studie Margarita Curry-Collaz dodala, že hypothalamus reguluje tělesnou hmotnost prostřednictvím metabolismu. Udržuje tělesnou teplotu, je důležitý pro reprodukci, fyzický růst a reakci na stres.
Předešlé studie
Studie v roce 2015, na níž pracoval stejný tým vědců, zjistil, že sojový olej u myší vyvolává obezitu, cukrovku, inzulínovou rezistenci a ztučnění jater. V roce 2017 stejní vědci odhalili, že sojový olej, který je modifikovaný s nízkým obsahem hladiny kyseliny linolové, způsobuje nižší riziko obezity a inzulínové rezistence.
Další výzkum
Není však stále jasné, které chemické látky mají přesně na svědomí zmíněné změny. Jisté je, že to není kyselina linolová a stigmasterol, což je látka podobná cholesterolu. Obě látky sojový olej obsahuje. Další výzkum povede k identifikaci látek, které způsobují negativní změny v mozku. Podle Poonamjot Deolo, první autorky studie, by se použití sojového oleje v kuchyni mělo omezit. Sojové výrobky obsahují menší množství oleje a navíc i velké množství zdravých sloučenin, jako esenciální mastné kyseliny a bílkoviny, podotkla Frances Sladek. Další výzkum odhalí více.
Foto: Shutterstock, zdroj: Endocrinology
Zase o ničem jděte s tím už konečně do hájku zelenýho nebo ještě dál tam kde je rybníček Blinkálník 🙂
Dejte už pokoj s tím co je zdravé a co ne, kdyby se měl člověk řídit všemi těmi radami, tak by se musel zbláznit. Děláte, jak když jsou lidé YQ tykve a nic neví. Zdravím všechny moudré lidi.
Všechny oleje jsou k hovnu a přispívají ke vzniku rakoviny.
Přesně! Dál jsem nečetla, když hned v prvním odstavci napíšou toto, nemám k článku důvěru.
No, tak některým jedincům by ty změny náramně pomohly bych řekl. 😀
Tady to vypadá na googlepřeklady bez kontroly smyslu/nesmyslu, příp. českého pravopisu. A takových webů je tu bohužel až moc. Radši neotvírat, nebo se Vám pak “otvírá kudla v kapse”!!!!
nejlepší je pistáciový
největší pěstitel sóji je za louží a výsledek jejího užívání je na nich vidět
Největší žrout sóji a jeho oleje je vedle čínského moře. Tak redukuj !!
Sója je nejvíc GMO luštěnina. A nejvíc Round-upovaná, pěstovaná ve velkém. O round-upu se ví, že stejně jako DDT zůstává v organismu a způsobuje nebývalé množství zdravotních potíží. Nevěřím, že v sóji, která je tím kropená, jako v každém jiném živém organismu složky round-upu nejsou…Osobně sóju nekonzumuji. Mými favority jsou cizrna a rýže
celá soja je napůl jedovatá, nic zdravýho!