Příušnice neboli parotitida, je akutní virové onemocnění způsobující velmi bolestivý zánět slinných žláz, které provází jejich zduření. Přenašeč je infekční před, během i po nemoci. Hrozí dokonce ztráta sluchu a u mladých chlapců i neplodnost.
Projevy a příznaky nemoci a léčba
- celková únava
- nechutenství
- bolesti hlavy
- vysoké teploty a horečky 38 až 40 °C
- bolest ucha
- nucení na zvracení a zvracení
- postupně se vytváří bolestivé, měkké zduření jedné nebo více slinných žláz
- jde o příušní žlázy, někdy i podčelistní a podjazykové žlázy
- zduření se většinou projeví jednostranně a po 2 až 3 dnech postihne i druhou žlázu
Infekce většinou proběhne v dětském věku bez větších komplikací. Ve vyšším věku se onemocnění často komplikuje zánětem centrální nervové soustavy, jako je encefalitida a meningitida, zánětem slinivky břišní nebo pohlavních žláz, tedy prsních žláz, vaječníků nebo varlat. Trvalými následky je někdy ztráta sluchu a u chlapců po pubertě dokonce neplodnost.
Na příušnice není konkrétní lék. U dětí se léčí klidem na lůžku, dostatkem tekutin a měkkou stravou. Nevhodné je kyselé ovoce, potraviny a nápoje, po kterých se otoky slinných žláz zhorší. Ke zmírnění otoků se dávají studené obklady. Ke zmírnění bolesti a snížení horečky Paracetamol, Ibalgin, Paralen nebo Ibuprofen. Dospívajícím jsou předepsána antibiotika proti zánětům. Léčba trvá asi 5 až 14 dní.
Nejčastější zdroje nákazy
Zdrojem nákazy je vždy infikovaný člověk, který je vysoce nakažlivý pro své okolí už před prvními projevy nemoci, ale i po omezenou dobu po jejím prodělání. Příušnice se šíří vzdušnou cestou kapénkovou formou. Inkubační doba je v průměru 18 dní. Po prodělání nemoci si organizmus vytváří dlouhodobou, většinou až doživotní imunitu.
Ochrana a prevence před nemocí
Nejúčinnější ochranou je očkování, které probíhá v rámci pravidelného očkování u batolat v podobě kombinované vakcíny proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám. Plošným očkováním se v ČR výskyt nemoci mnohonásobně snížil. Občas se ale objeví výskyt lokálních epidemií, jako tomu u nás bylo v roce 2006 nebo 2012. Proto se doporučuje přeočkování dospělé populace, která onemocnění neprodělala v podobě výše uvedené, kombinované vakcíny.