Poznáte rozdíl mezi rozpečeným a upečeným chlebem? Existují na to triky

V dnešní době je nabídka chlebů velmi široká. Jak si ale vybrat dobře propečený chleba? A v čem se od sebe jednotlivé bochníky v obchodech liší? Různých druhů dnes existuje celá řada a mnohdy není úplné jednoduché si z tak velké nabídky vybrat. Můžete volit mezi chlebem kváskovým, který má specificky nakyslou chuť díky klasické technologii využívající žitného kvasu, a chlebem s přídavkem droždí. Při výběru se však zaměřte i na to, z jakých surovin je chléb upečen.

Přehled druhů chlebů podle použité mouky

  • Pšeničný – převažuje v něm pšeničná mouka (minimálně 90 %)
  • Žitný – v tomto chlebu naopak převažuje mouka žitná (minimálně 90 %). Má delší trvanlivost.
  • Pšeničnožitný nebo žitnopšeničný – vždy převažuje jedna ze složek. Podíl jedné mouky však musí být přes 50 % a té druhé více než 10 %.
  • Celozrnný – tento druh chleba si velmi snadno můžete splést s chlebem vícezrnným. Obsahuje minimálně 80 % celozrnné mouky, která má nejvyšší obsah vlákniny, minerálních látek, enzymů a tuků. Chleba mívá hrubší strukturu a jeho nevýhodou je, že se rychleji kazí.
  • Vícezrnný – do tohoto druhu chleba se kromě pšenice a žita přidávají i další obiloviny, olejniny nebo luštěniny (minimálně 5 %)

V nabídce jsou dnes již také různé druhy speciálních chlebů, jako např. s nízkým obsahem cukru, chleba z BIO mouky, bramborový chléb, luštěninový chléb atp.

Pokud nakupujete chléb v hypermarketu, jistě jste již zaznamenali, že je kromě tradičního čerstvého bochníku nabízen i chléb ze zmrazeného polotovaru, který bývá často ještě teplý. Mimo to se můžete setkat také s vakuově baleným chlebem, který je určen k dopékání doma. Pokud se rozhodnete pro koupi čerstvého chleba, počítejte s tím, že jeho trvanlivost je nižší než u bochníku baleného.

Foto: Shutterstock

A jak poznat dobře propečený čerstvý chleba od nedopečeného?

Zaměřte se na barvu

Dobře propečený chleba má kůrku zlatohnědé barvy. Pokud je trochu rozpraskaný, není to na závadu. Neměl bych však mít na povrchu příliš velký nános mouky, a také by neměl být nikde výrazně porušený.

Poklepejte zespoda

Trik mistrů pekařů. Chléb, který je dobře propečený, by měl v případě, že na něj podle starého pekařského pravidla zespoda poklepete, tzv. „dutě zvonit“. Pokud je naopak hodně měkký, může to znamenat, že je ještě nedopečený. Správně propečený bochník má totiž tvrdší, křupající kůrku.

Jestliže jste milovníky křupající kůrky, nenechávejte čerstvý chléb v sáčku, ale zabalte ho raději do utěrky či speciálního pytlíku. V igelitovém sáčku totiž velmi brzy ztrácí svou křehkost, stává se gumovým, a pokud ho zabalíte ještě teplý, zapaří se a nebude mít již svou typickou chlebovou vůni. A navíc se na něm rychleji tvoří plíseň.

Elastická střída

Po rozkrojení by měla být střída přiměřeně elastická a po stisknutí by se měla vrátit do svého původního stavu.

Typická chlebová vůně

Dobrý chleba poznáte i podle typické vůně. Pokud tedy máte pocit, že nevoní tak, jak by měl, vyberte si raději chleba jiný.

Nezapomínejte také na to, že žádné pečivo nepatří do ledničky a že nejdražší ještě nemusí znamenat, že se jedná o výrobek kvalitní. Při koupi dobrého kvalitního chleba a při jeho správném skladování se můžete těšit na to, že vám bochník vydrží chutný i několik dní.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kitchenroar, ¨Masterclass

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Chleba kupujeme už léta v soukromé pekárně – je to pšeničnožitný kváskový chléb a skladujeme ho v papírovém sáčku (do kterého nám ho dají v pekárně) v chlebníku a bez jakýchkoliv dalších opatření je velmi dobrý celý týden (déle nevydrží, protože ho sníme). Jak dobrý je to chléb jsme si uvědomili až tehdy, kdy byla pekárna dva měsíce zavřená kvůli rekonstrukci a my museli pro chleba do marketu – a to byl šok! Vyzkoušeli jsme několik druhů chleba a nejlepší “jedlý stav” byl dva dny…nakonec jsme skončili u žitného tmavého chleba (kdysi moskevský) – ten byl celkem v pohodě. Ostatní… Číst vice »