Máte doma kojence či batole? Má vysoké teploty, ale jinak se chová jako obvykle? Může mít šestou nemoc. Pokud vás zajímá, jak se projevuje, zda je nakažlivá a jak byste se měli zachovat, pokud ji vaše dítě dostane, přečtěte si dnešní článek.
Co je to šestá nemoc
Šestá nemoc je virové onemocnění, které sice nemá nijak dramatický průběh, může však rodiče vyděsit. V jejích počátcích se totiž zcela bez příčiny objevují vysoké teploty. Postihuje zejména malé děti, nejvíce kojence a batolata. Šestá nemoc je infekční a šíří se od nemocného vzduchem. Její inkubační doba je přibližně 14 dní.
Příznaky šesté nemoci
Na samém počátku dostane dítě vysoké horečky kolem 39°C, ale chová se, jako by je nemělo. Normálně jí, spí, hraje si a je veselé. Pouze výjimečně se u oslabených dětí může současně objevit katar horních dýchacích cest.
Teploty se obvykle drží beze změny 2-3 dny. Poté klesnou a místo nich vyskočí růžová, někdy až červená vyrážka. Zasahuje nejvíce trup a horní končetiny, takže dítě vypadá, jakoby na sobě mělo červené bodýčko.
Vyrážka děti nesvědí a většinou ani neví, že ji mají. Pokud se dítě vyskytuje v chladu, vyrážka téměř zmizí. S příchodem do tepla se opět objevuje. Po 3 – 5 dnech vyrážka sama odezní.
Jak šestou nemoc léčit
U šesté nemoci není nutné navštěvovat neprodleně lékaře, pouze ho o nemoci informujte telefonicky. V prvních dnech srážejte horečku obvyklým způsobem – sirupy, čípky, namočeným studeným kapesníkem. Zdržujte se s dítětem raději v klidu domova, nechoďte na procházky a omezte koupání. Vyrážku ničím nenatírejte, ani tekutým pudrem. Je to zbytečné. Odezní po pár dnech sama.