Poznejte včas, že jste závislí na dietě. Experti varují před posedlostí štíhlou postavou

Snaha o zdravou hmotnost je v pořádku. Posedlost jídlem, cvičením a hubnutím však mohou zničit vaši emocionální pohodu. Podle čeho zjistit, že už to přeháníte?

Úspěšná americká zpěvačka Beyoncé přiznala, že v důsledku diet, které v minulosti držela, hodně psychicky trpěla. Jak uvedla pro Harper Bazaar, strávila příliš času dietami a myslela si, že péče o sebe znamená cvičit a přehnaně si uvědomovat své tělo. Dietní kultura odkazuje na přesvědčení, že být vyhublý je důležitější než zdraví a pohoda, píše thesun.co.uk.

Kultura diety

Kulturu diety zažíváme každý den, ale většina z nás o ní neví. Je hluboce zakořeněná v naší společnosti, až se zdá, že je to normální. Na tuto skutečnost upozorňují odborníci z rehabilitační kliniky Delamere Health se sídlem v Cheshire.

Příznaky závislosti na dietě

  1. cvičení na spálení určitého počtu kalorií
  2. dodržování omezující diety
  3. omezení nebo vyhýbání se skupinám potravin považovaných za špatné, např. cukru, tukům či mléčným výrobkům
  4. pocity viny nebo studu při jídle
  5. dodržování rituálů založených na jídle
  6. potlačování chuti k jídlu nikotinem, vodou nebo kávou apod.
  7. vyhýbání se sociálním nastavením, které vyžadují konzumaci jídla
  8. prožívání silných negativních emocí a pocitů vůči vlastnímu tělu
  9. pravidelné vážení a změna chování na základě výsledků
  10. sebenenávist pro každý kousek tuku, který na sobě objevíme
  11. žárlivost na jiné pro jejich hmotnost či vzhled
Foto: Shutterstock

Proč je neustálá dieta škodlivá

Kultura diety je oslavou hubnutí, zamlžuje úsudek a rozhodnutí o tom, jak se cítíme a jak se k sobě chováme. Negativně ovlivní duševní pohodu, podněcuje obsedantní a negativní myšlenky k jídlu a cvičení, které je jen způsob pro spalování kalorií. Zaměřujeme se na potraviny s nízkým obsahem kalorií místo na výživnou hodnotu.

Neustále se vážíme a měříme a vnímáme to jako normální způsob života, díky čemuž máme nízké sebevědomí, špatnou představu o sobě, trpíme depresemi a věříme, že hodnota člověka spočívá ve štíhlosti. Prožíváme pocity selhání, stres, úzkost a depresi. Diety a strach z přibírání na váze souvisejí s narušenými stravovacími návyky. Kultura stravy může být extrémně toxická, způsobit tělesnou dysmorfii, poruchy příjmu potravy a další nemoci duševního zdraví.

Jak přestat držet dietu

  • Jezte, až když jste hladoví. Neřiďte se tabulkami, ale poslouchejte své tělo. Pokud budete jíst tehdy, když si tělo řekne hladem, bude to v pořádku. Jezte pestrou a vyváženou stravu.
  • Nepoužívejte výrazy dobré a špatné potraviny, nevnímejte jídlo jako zdroj radosti nebo studu, s mírou jezte vše a nejezte s vědomím, že přiberete.
  • Vykašlete se na zdánlivou dokonalost, sociální média podporují nezdravou kulturu diety. Nesledujte obdivované celebrity, netrpte pocitem viny, že moc jíte a málo cvičíte. Realita je obvykle zcela jiná než fota na sociálních sítích.
  • Cvičte tělesnou neutralitu a přijměte své tělo takové, jaké je. Nechtějte ovládat a měnit fyzický vzhled za každou cenu a směřujte k pozitivnímu myšlení. Obklopte se lidmi, co vás inspirují. Nevěnujte příliš pozornosti svému vzhledu.

Pokud máte nadváhu a chcete shodit kila, jsou i jiné možnosti, jak toho dosáhnout bez drastických diet. Duševní i fyzické zdraví je důležitější než číslo na váze. Zaměřte se na výživově vyvážená jídla a dopřejte si dostatek fyzické aktivity.

Foto: Shutterstock, zdroj: thesun.co.uk

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments