Ucpávání tepen je velmi závažným problémem, který může v nejhorších případech vyvrcholit až smrtí. Vyplatí se proto takovým chvílím preventivně předcházet. Jakmile k postupnému ucpávání dochází, tělo o tom dává vědět jasnými příznaky. Sledujte je pozorně a zasáhněte včas.
Necitlivé končetiny
Ruce a nohy by měly být v ideálním případě dostatečně prokrvené, se zdravou barvou a citlivé. Jakmile u vás dochází k pocitu chladu, brnění nebo nepříjemným pocitům, vždy je dobré tento stav konzultovat s lékařem. Někdy se jedná o ucpávání tepen, jindy o jiné poruchy kardiovaskulárního systému. V každém případě se ale vyplatí takový stav řešit s odborníkem, než se začne zhoršovat.
Jakmile krev nemůže správně proudit, nohy se stávají těžkými a chůze je poté mnohem náročnější. Takový pocit by vás neměl vyzvat k užívání léků, ale spíše k upozornění odborníka a provedení vyšetření.
Bolest v různých částech těla
Nejsou to jen nohy, u kterých při ucpaných tepnách můžete pociťovat tlak, bolest a nepříjemné pocity. Podobné symptomy se objevují také v oblasti zad. Jakmile jsou svaly na zádech namožené, trvá bolest jen krátkodobě. Pokud vás trápí už několik dní, nebo dokonce týdnů, nepřehlížejte ji.
Tepny na důležitých místech
Nezapomeňte, že je v ohrožení také kromě srdce i mozek. Zde se nachází hned několik tepen, které zajišťují jeho správnou funkci. Pokud nebudete příznakům věnovat pozornost, může dojít například k demenci. Pokud zpozorujete, že se špatně orientujete v prostoru, čase a i běžné úkony si nedokážete zapamatovat, buďte obezřetní. Tímto způsobem se totiž začínající demence projevuje a může jí mít na svědomí právě ucpávání tepen.
Všímejte si i změn nálad a psychického stavu
Stejně tak se mohou projevit i drobné psychické změny a ve výjimečných případech dochází také ke snížené funkci oka. V takové chvíli nečekejte, až projevy odezní, protože se situace může výrazně zhoršit, a to za velmi krátký čas.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic