Pozor na oxidaci ořechů. Přehlížený jev, který stojí za srdečními chorobami

Že je pojídání ořechů zdraví prospěšné o tom nemůže být pochyb. Přičítá se jim zlepšení kondice srdce a cév, zlepšení paměti i potlačení úzkostí. Méně rozšířenou informací je riziko poškození zdraví, pokud budete konzumovat plody oxidované. Na co si dát pozor?

Změna chuti i textury

U ořechů se semínek je problém v tom, že na první pohled nejde rozpoznat, že došlo ke zkažení plodu. Na povrchu se neobjeví plíseň, plody nebudou vlhké ani nedojde k jejich tvrdnutí. Jak tedy poznat zkažený plod a jak jej správně skladovat?

Zkažené plody ořechů

Prvním ukazatelem jsou samozřejmě údaje výrobce na obale, kde uvádí, jak rychle je třeba zkonzumovat obsah sáčku po otevření. U domácích plodů je ale jiná situace. Zkažený plod poznáte podle vůně. Ořechy mírně zapáchají zatuchlinou. Je však třeba mít trénovaný čich a rozpoznat i mírnou nuanci. Vlašské ořechy po oxidování tmavnou a jsou nahořklé. Rozhodně v tomto případě nezkoušejte babské rady a nenamáčejte ořechy v mléce pro odstranění hořkosti, takový plod vyhoďte.

Foto: Shutterstock

Zkažené obiloviny

Obiloviny jsme zvyklí skladovat i dlouhé měsíce. Jak dlouho máte v potravinové skříni ovesné vločky, kroupy, quinou nebo rýži? I u nich dochází po čase ke změně struktury. Stávají se tvrdší a hrubší, je však pravdou že až po notně dlouhé době. Přesto tyto potraviny nekupujte příliš do zásoby a skladujte je ve vzduchotěsných nádobách.

Správné skladování ořechů

Ořechy by po otevření obalu měly být skladovány v lednici nebo mrazničce a spotřebovány nejdéle do měsíce. Větší množství vyloupaných vlašských ořechů můžete zkusit zavařit (pouze suché plody v uzavřené sklenici, nejlépe se takové plody zavařují v mikrovlnné troubě).

Rizika špatného skladování

Při špatném skladování se v semínkách a oříšcích změní molekuly tuků, sacharidů i bílkovin. Textura plodu je mírně jiná a mění se i jeho chuť. Plody mohou být dále kontaminované nejrůznějšími kvasinkami. Ořechy mají vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin, právě ty jsou nejvíce náchylné na proces oxidace. Oxidované plody mohou zvyšovat riziko rozvoje rakovinového bujení nebo srdečních chorob.

Foto: Shutterstock, zdroj: NCBI

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Audy
Audy
3 let

Hezké upozornění, musíme si jaksi dávat pozor úplně na všecko. Na obalech číst nečitelné návody, sledovat co dýcháme, jíme, co pijeme, kolik, do čeho se oblékáme, jak se zdravíme, milujeme, jak při spaní ležíme… “ani ty ořechy nejsou, jak bývaly…” Jak jen to ti komouši dělali, že jsme byli takových strašáků ušetřeni, klidně a spokojeně jsme si žili (pokud jsme ovšem nebyli protistátní živel, nemakač nebo jiný kriminálník), nebyly reklamy na rakoviny, covidy, lidi nebyli obézní, protože sportovali (a to mohli dokonce ZDARMA), pracovali rukama, ne hubama atd.atd…

John
John
3 let
Reply to  Audy

Super souhlasim
Přesné receno

Janina
Janina
3 let
Reply to  John

Pěkně napsané, mám stejný názor.

Ilona
Ilona
2 let
Reply to  Audy

Výstižné , tleskám 👍👏

Viliam
Viliam
2 let
Reply to  Audy

Nemusíš nič sledovať, je to iba Tvoja voľba, čo čítaš a čo robíš. To, že takéto články považuješ za strašenie, vypovedá o Tvojej úrovni znalostí. Tí, ktorí sa venujú zdraviu, resp. zdravému stravovaniu, radi príjmu každú hodnovernou informáciu z tejto oblasti.

Rada: klikni na zdroj článku (NCBI). Zistíš, že ide o vedeckú štúdiu o priaznivých účinkoch orechov. O ich oxidácii som sa v nej nedočítal, ale zdravý rozum napovedá, že konzumovať staré, zatuchnuté, zoxidované orechy, semená a pod. nie je dobrý nápad…