Když se v domě objeví myš, může to znamenat velké nepříjemnosti. V žádném případě by to ale nemělo vést ke zkratkovitým řešením a vymýšlení krutých metod jejich likvidace. Mohlo by se vám to totiž také vymstít. Řada způsobů, po kterých lidé sahají, je totiž protizákonných a považovaných za týrání zvířat.
Zakázané způsoby likvidace myší
V České republice platí například zákaz hubení myší, potkanů a krys utonutím. Nesmí se používat ani pérové pasti, které jsou známé také jako “železa”, a pasti s lepem. Obecně řečeno platí, že byste neměli dopustit, aby myš delší dobu trpěla v bolestech a křečích.
Ostatně, řada lidí má problém s tím, že by živé tvory měla zabíjet jen proto, aby se jich zbavila. Zároveň je ale logicky doma nechtějí. I to má své řešení.
Využít lze například odchytu živých myší do klícky. Stačí pořídit nebo vyrobit drátěnou klícku, kam nastražíte něco dobrého, jako je kousek tvrdého sýra, ořechové jádro nebo kus špeku. Tyto dobroty myš přilákají. Klícky jsou pak tvarovány tak, že do nich myš v podstatě spadne a nemůže ven.
Nikdo nemusí přijít k újmě
Následně už stačí jen klícku vzít a myš z ní vypustit. Dobré je tak ale učinit v dostatečné vzdálenosti od obydlí, aby neměla tendenci se vracet. Také je třeba mít na vědomí, že tento způsob odchytu není vhodný třeba na chatě, kde delší dobu nejste. To by totiž bylo kontraproduktivní, jelikož by myš trpěla dehydratací nebo stresem, které by přivodily její úmrtí.
Tento způsob je velmi elegantní a účinný. Kromě toho, že se myši zbavíte, budete mít i dobrý pocit z toho, že jste tak učinili co možná nejšetrnější formou.
Alternativou tohoto řešení jsou potom myšoplaše, což jsou speciální zařízení, které vydávají ultrazvukové pískání, které je myším velmi nepříjemné. Vyrábějí se v řadě provedení, ať už do exteriérů či interiérů. Mohou vypudit myši, které už u vás jsou a zároveň zabránit dalším, aby se k vám nastěhovaly. Jen si dejte pozor na to, abyste pořizovali certifikované zařízení.
Foto: Shutterstock