Pozor na pasivní kouření. Jeho rizika jsou značná

Bylo prokázáno, že dýchání cigaretového kouře je mnohem nebezpečnější, než se původně myslelo. Však život nekuřáka s kuřákem je vystaven několikanásobně vyššímu riziku onemocnění rakovinou plic. Jaký dopad má pasivní kouření na děti a dospělé osoby?

Co je pasivní kouření a proč je nebezpečné?

Jedná se o vdechování kouře z cigaret i jiných tabákových výrobků jinak než jejich kouřením a rovněž veškerá směs kouře, kterou vydechne do ovzduší kuřák z kouřící cigarety, dýmky, doutníku.

Tato směs kouře v prostředí obsahuje více jak čtyři tisíce chemikálií a mnohé z nich jsou nejen škodlivé, ale hlavně nebezpečné pro zdraví. Minimálně na dvě stovky jich je jedovatých a méně jak sto jich je prokazatelně vyvolávajích rakovinu, jedná se například o arzen, benzen, formaldehyd. Nutno zmínit, že k poškození zdraví stačí i malá dávka po velmi krátkou dobu. Kouření nemá negativní vliv na samotné kuřáky, ale na všechny kolem nich.

Zdravotní rizika pasivního kouření

Je prokázáno, že pasivní kouření náleží mezi původce rakoviny plic u nekuřáků. Riziko je zde pochopitelně nižší než u aktivních kuřáků, bohužel se však jedná o riziko, kterému je člověk vystaven nedobrovolně a nezávisle na své vůli. Pasivní kouření nezpůsobuje jen potenciální riziko vzniku rakoviny plic, ale také nemoci dýchacích cest, onemocnění srdce a cévních chorob.

Dále se jedná o snížení plicní funkce. I krátkodobé vystavení pasivnímu kouření se může projevit anginou pectoris, zvýšeným rizikem infarktu myokardu, stejně tak jde dokonce až o 80% zvýšení rizika mozkové příhody.

Dopad pasivního kouření na děti

Nedobrovolnými oběťmi jsou velmi často děti, které jsou svými rodiči vystaveny cigarovému kouři. Nejčastější negativní účinky jsou zaznamenány v podobě zvýšeného rizika zápalu plic, infekcí dýchacího systému, snížení plicní funkce dítěte, chronické dýchací obtíže, zhoršení symptomů u onemocnění, jako je atopický ekzém, alergická rýma, astma, zvýšené riziko zánětu středního ucha.

Existují taktéž důkazy o tom, že expozice sekundárnímu kouři navyšuje riziko náhlého úmrtí kojenců. Děti kuřáků jsou náchylnější ke kašli, chrapotu, dechové nedostatečnosti, trpí více na záněty plic a bývají častěji nemocné.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments