Pozor na samovolné objevování modřin. Co se tím tělo snaží říct?

Pokud neprovozujete extrémní sport, nevíte o tom, že byste se o něco bouchli, praštili, zkrátka žádná nešikovnost a přesto se objevují na těle nové a nové modřiny různého tvaru i velikosti? Příčin může být mnoho, některé mohou být vážné. Co vám tímto tělo oznamuje?

Modřina sama o sobě není nikterak pozitivní záležitostí, může bolet, nepřidá na kráse, nápadné modřiny na viditelných částech nedělají ani dobrý společenský dojem, neboť můžete působit coby nemehlo či oběť domácího násilí. Podstatné však je, že pokud se organismus začne chovat jinak než obvykle, v tomto případě samovolnou tvorbou modřin, něco se mění a je třeba tomu věnovat pozornost.

Dispozice ke tvorbě modřin

Sklony ke tvorbě modřin souvisí s pevností cévních stěn, což je dáno kvalitou vaziva, jímž jsou cévní stěny především tvořeny. Méněcenné vazivo lze podědit po předcích. Stejně tak je známo a prokázáno, že ženy jsou náchylnější k modřinám než muži, což je způsobeno hormonálními změnami po čtyřicítce, kdy se pozvolna snižuje tvorba estrogenů chránící cévní stěny, tímto se tak stávají křehčími.

Nedostatek vitamínů

Konkrétně se jedná o vitamín C, který je velmi důležitý pro tvorbu kolagenu, jenž je součástí cévní stěny a zabezpečuje její pružnost a pevnost. Při jeho nedostatku se cévy stávají křehčími, snadno praskají a kromě modřin se objevuje i krvácení v okolí očního bělma. Dalším je vitamín K1, tato forma je podstatná pro tvorbu postačujícího množství srážecích faktorů, pro adekvátní srážení krve.

Špatná funkce jater

Za samovolným vznikem modřin mohou stát i závažnější symptomy, než je pouhý nedostatek vitamínů. Nefunkčnost jater způsobuje nedostatečnou tvorbu bílkovin, které jsou nutné ke srážení krve. Nejčastější příčinou je cirhóza, tj. tvrdnutí jater. K poruše funkce nemusí dojít jen nemocí, ale také to může způsobit užívání některých antibiotik, u kterých je nutné absolvovat pravidelné jaterní testy.

Další onemocnění

I když není třeba vidět hned vše černě, na druhou stranu je dobré vědět, že samovolný výskyt modřin může signalizovat i mnohem závažnější problém, mezi který náleží nedostatek či porucha krevních destiček, například při leukémii. Rovněž může jít o poruchu imunitního systému, kdy mohou být modřiny jedním z mnoha symptomů u onemocnění, jako je roztroušená skleróza, Cushingův syndrom, amyloidóza.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments