Šetříme, kde se dá, zároveň se snažíme starat o životní prostředí a ještě ke všemu doma používat co nejvíce čistě přírodních produktů, abychom prospěli jako přírodě, tak svým tělům. Všechny tyto přístupy se dají zkombinovat třeba při domácí výrobě pracího prášku.
Alergici, ekologové, šetřílci, milovníci přírodních produktů
Ti všichni už si s největší pravděpodobností vyrábějí prací prášek doma. Pro alergiky nebo rodiče, kteří mají alergické děti doma, je nechemicky upravený prací prášek v podstatě nutnost – pokud totiž perou v běžně dostupných prostředcích, často se alergici potkávají s ekzémy nebo třeba se zhoršeným dýcháním, když si vyprané oblečení vezmou na sebe.
Výroba a užívání komerčních pracích prášků navíc zatěžuje životní prostředí, což se v posledních letech stává čím dál tím větším tématem.
Jistě víte, že prášek na praní není nic zrovna laciného. Proto vás možná potěší tip, jak si vyrobit účinný prací prášek doma.
Klasické mýdlo
K výrobě domácího pracího prášku budete potřebovat klasické mýdlo – vybírejte takové, které v sobě nemá žádné chemické přísady. Nastrouhejte ho na klasickém struhadle, případně si sežeňte mýdlové hobliny, které už se v některých drogeriích nebo specializovaných obchodech prodávají.
Jak si vyrobit prací prášek?
Mýdlové hoblinky smíchejte s jedlou sodou a boraxem. Používejte jednoduchý poměr 1 ku 1 ku 1. Svůj čerstvě vyrobený prací prášek si můžete ovonět nějakou příjemnou esencí, často se používá třeba levandulová nebo růžová (zde však pozor, pokud vyrábíte prací prostředek pro alergiky, i vonná esence by jim mohla způsobit potíže).
Jedlá soda patří k oblíbeným odstraňovačům skvrn, borax zase prádlo krásně vybělí a změkčí. Víc ani nepotřebujete!
Jak prát s domácím pracím práškem
Svůj prací prostředek skladujte na suchém, tmavém místě v uzavíratelné nádobě. Na jednu dávku prádla ho budete potřebovat zhruba čtvrt šálku – dávku je třeba vychytat podle toho, jak velkou máte pračku, kolik do ní dáváte prádla apod.
Foto: Shutterstock