Pokud byste v rámci oznámeného balíčku úspor hledali nejrůznější výdaje sociální pomoci, zřejmě byste u toho strávili mládí a nic moc nenašli. Je to skutečně neuvěřitelné, ale nic moc se osekávat nebude. Raději se vytáhnou další peníze od pracujících, živnostníků a firem. Ty budou dále financovat velkorysý sociální systém.
Peněz v systému je dost
Ten už je přitom tak moc nabobtnalý, že některým lidem se příliš nevyplácí pracovat. Jednoduše jim stačí to, co poberou na nejrůznějších dávkách a příspěvcích. Stač si to jen šikovně zařídit a systém vás náležitě odmění, jakkoliv říkat tomu odměna za nicnedělání je hodně odvážné.
Jednou z velmi štědrých záležitostí poskytovaných státem je příspěvek na bydlení. Reálně v této zemi nikdo, kdo nechce, nemusí skončit pod mostem, protože velkou část poplatků na bydlení, ať už je to nájem nebo energie, vám jednoduše zaplatí stát. Stačí splnit podmínku, že náklady na bydlení převyšují 30 % vašich příjmů, což je u nepracujících velmi jednoduché. A potom máte nájem třeba 20 tisíc korun, z čehož celých šestnáct vám uhradí stát, tedy ostatní daňoví poplatníci.
Kapitola sama pro sebe jsou potom přídavky a dávky na děti. Stačí jich mít větší počet a peníze k vám doslova potečou. Vše se odvíjí také od životního minima, které v případě jedné dospělé osoby a dvou dětí činí deset tisíc korun.
Dá se dostat leccos
Pakliže jste samoživitelé, můžete to dobře nakombinovat s tím, když druhý z rodičů neplatí na děti výživné. Málo se totiž ví, že v takovém případě může jeho roli převzít stát, který bude platit až tři tisíce korun na dítě. Jedinou nevýhodou je skutečnost, že takto to lze dělat jen dva roky.
K dispozici jsou potom nejrůznější další příspěvky a dávky, kterými si můžete vylepšit rozpočet. Často už se pak příliš pracovat ani nevyplatí. Ostatně, tomuto stavu se nelze divit, vždyť jsou tu tendence, aby nepodmíněný příjem bral každý, nezávisle na tom, zda pracuje nebo nepracuje. Zkrátka nová doba.
Foto: Shutterstock