Pokud je něco nezpochybnitelným trendem současnosti, potom je to důraz na vyvážení pracovní činnosti a volného času. Zatímco ještě před pár desítkami let by se zaměstnavatelé dívali na své podřízené s krajním pohrdáním, pokud by se tito domáhali například možnosti práce z domova nebo zkrácení pracovní doby, dnes jsou podobné věci stále častěji jedním z benefitů. A to velmi oceňovaných.
Jak dlouho pracovat?
Stále více studií přitom dochází k tomu, že současný stav, kdy se pracuje pět dní v týdnu a dva dny jsou potom vyhrazeny na odpočinek, neodpovídá potřebám dnešní moderní společnosti. Lidé jednoduše tráví v práci až příliš mnoho času a málo jim ho zbývá na jejich koníčky. Případně jsou pak o víkendu dokonce tak unavení, že se jim stejně nemohou věnovat.
Ono pracovat osm hodin každý den, to vlastně není něco, co bychom si představovali. Je to více, než potom trávíme se svými blízkými. Nemělo by to být naopak? Dnes už to přitom nejsou nějaké otázky ve filozofické rovině, ale zcela vážně se jimi zaobírají odborníci všech možných směrů.
Nakonec, ani pětidenní pracovní týden není zase tak starým vynálezem. Ještě relativně nedávno bylo zvykem pracovat šest dní v týdnu a pouze neděle potom byla volná. Také se to nějak zvládalo, ale z dnešního pohledu je to nepředstavitelné. Je přitom docela možné, že za deset dvacet let budeme nevěřícně hledět zpět na dobu, kdy jsme museli pracovat čtyřicet hodin týdně.
Změna do moderní doby
A co je vlastně tím ideálem, ke kterému by se mělo směřovat a k němuž se podle mnohých vlastně již směřuje. Pochopitelně je to ubrání jednoho pracovního dne. Pracovaly by se tedy čtyři dny a tři dny by byly volné. Pátek by se stal jakousi novou sobotou, tedy začátkem víkendu. A ostatně, už dnes si to tak mnozí přizpůsobují. Vždyť si zkuste řešit nějaké obchodní záležitosti či úřední věci na konci týdne. Nejspíše příliš nepořídíte.
Řada zemí přičemž tento model již nějakou dobu testuje. Patří mezi ně například Španělsko, Island nebo Velká Británie. A výsledky testů jsou více než uspokojivé. Ukazuje se, že v řadě profesí jsou lidé schopni zvládat stejné penzum práce za čtyři dny jako za pět. Jednoduše proto, že si práci lépe rozloží a tolik se neflákají, což je dnes poměrně standard.
“Ano, osobně si myslím, že čtyřdenní pracovní týden by do současné doby pasoval mnohem lépe, než to, co máme dnes. Priority lidí se změnily. Vydělávám docela slušné peníze a vlastně by mi ani nevadilo, kdybych brala o pětinu méně, ale měla jsem více času na to si je užít,” říká například pětadvacetiletá Kristýna, která pracuje jako obchodní referentka v jedné pražské firmě.
Čtěte také: Největší zaměstnavatel v Česku napálil platy. Češi nechápou. Tolik jim přidali?
Plány na zavedení čtyřdenního pracovního týdne přitom ani příliš nepočítají s nějakým osekáváním platů. Ba právě naopak. Spíše se spoléhají na automatizaci a zvýšení zaměstnanosti. Nebrání se tomu ani zaměstnavatelé. Zkrátka to vypadá, že brzy to nastane a všichni budou spokojeni.
Foto: Shutterstock
K opravě:
*Řada zemí přičemž tento model již nějakou dobu testuje.*
Ve Špañělsku 4 dny v týdnu práce? To opravdu ne. Již tu žiji 30 let a pracuje se celý týden a sobotu ráno. Na úřadech do pátku do oběda. Nevim kde jste to vzali, 4 dny v týdnu práce🤦♀️
Takže obchody budou mit zavřeno 3 dny? To, bych chtěla vidět ty zapomětlivce, když si vzpomenou že doma nemají žvýkačku, baterky, atd… Pro mě, pro prodavačku by to bylo fajn, kdyby se nemuselo makat až do 22.hod! 🙂
Už teď lidi dřou bídu.. a kdyby nechodili 3x pátek za měsíc měli by ve výplatě např. o 5tis míň pro mě je to teda nepředstavitelný..
Přesně jak píšete, já si bohužel musím brát práci ještě po práci a někdy co je větší akce tak plánují na sobotu. Opět se tu hovoří o zm?dech z managment páteř….kteří berou 60 tyček a víše v čistém. Bohužel spoustu lidí okolo sebe znám v tomto odvětví, takže silné věřím že těm zbytečným profesím by to bylo jedno o den méně. Bohužel dnešní společnost je extrémně rozevřená….
Dejme tomu, ze mate vysoky platem 80k jako ucitel, doktor ci pravnik, tak si tohle privilegium muzete dovolit. Ale zamestnanec v oboru co dnes bereme 30k hrubeho za 165hod. je utopie jit na min smen. Ok za stejny plat min smen bych bral, ale podniky v okoli lepsi plat nenabidne, natoz za min smen. Ok muzu mit vetsi plat, ale za praci co je u pasu a co me nebavi.
To jsem fakt zvědavá jestli se změní, natož brzy. Dementní název. Nevím, proč články na téhle stránce vůbec čtu.