Zdá se, že současný pracovní režim, který je standardně aplikován, narazil na své hranice. Když se nad tím totiž zamyslíte, lidé stále pracují poměrně hodně. Pět dní v týdnu, a to pokaždé osm hodin, reálně osm a půl s přestávkou na oběd.
Proč tolik pracovat?
Někomu to připadá normální, jelikož je to takto desítky let ustálené. A je také pravdou, že řada lidí má dnes různé úlevy, jako je třeba možnost práce z domova nebo mírnější pracovní tempo. Ostatně, stačí jít ve všední den v pracovní době do nákupního centra, případně se snažit jet po městě. Zjistíte, že počet lidí, kteří dělají něco jiného než práci, rozhodně neodpovídá tříprocentní nezaměstnanosti.
Na druhé straně je ale stále většina těch, kdo podle tohoto schématu pracovat musí. A mnozí už to jednoduše nedávají. “Je mi 30 let a pracuju dva roky. Tohle už ale nedávám. Nevím, jak to vydržím dalších 35 let do důchodu,” říká Miloš, pracovník v oddělení marketingu jedné z potravinářských firem sídlící v Praze.
“Práce je na mě moc dlouhá a úplně mě vysává. Není to jen těch osm hodin v kanceláři, ale jsem pak hotový, i když už přijdu domů. Ovlivňuje to tedy i můj volný čas,” vysvětluje svůj pohled na věc Miloš. “Přemýšlel jsem nad tím a vyhovovalo by mi pracovat 20 hodin týdně, nikoliv 40 jako teď.“
Tuto možnost teoreticky má, avšak musel by si zkrátit pracovní úvazek na polovinu, a to se vším všudy, tedy včetně krácení mzdy i toho, že už by neměl nárok na stravenky. “To zase nechci. Na své aktivity potřebuji docela dost peněz,” tvrdí mladý muž.
Podobně na to podle řady studií hledí většina příslušníků mladších generací. Jednoduše už nechtějí pracovat tak dlouho a naopak se chtějí více orientovat na svůj osobní život. A tato poptávka vyvolává reakci, což pravděpodobně povede k velkým změnám v pracovní době, a to i v České republice.
Trendy jsou jasné
Například ve Španělsku nebo Velké Británii už se experimentuje se čtyřdenním pracovním týdnem, kdy volno připadá na tři dny. A už se objevila řada názorů, že je to pro život, ale i efektivitu samotné práce mnohem lepší.
Ukazuje se například, že mnoho lidí, zejména těch pracujících v kanceláři, zvládne za čtyři dny udělat to samé, co za pět dní. Není tedy potom moc důvod, aby trávili v práci delší čas.
Asi bude ještě nějakou dobu trvat, než se vše protlačí legislativním procesem, ovšem doba této změně jednoduše nahrává. Ostatně, trend takový je. Dříve volno nebylo takřka žádné, potom to byla neděle a dnes jsou to dva dny. Zřejmě se tedy ještě alespoň jeden den přidá.
Čtěte také: Tak už to začíná. V Česku nečekaně zkrachovaly skvělé firmy. Lidé letí rovnou na dlažbu
Bude to ostatně konvenovat i jinému trendu, kterým je robotizace práce. Spousta lidí už jednoduše nebude potřeba a pracovní sílu bude možné rozložit mezi více lidí s menším časovým vytížením.
Komentář Petra Vavrenky
Foto: Shutterstock
To musí být hrozná rasovina vydržet osm hodin v kanceláři! Už vím kteří mladí závidí důchodcům. Jsou to netahla jako je tento borec. Po dvouleté práci ve třiceti strzenej jako šroub.🤣
A to bude platit jen pro kanceláře. Už vidím že by byli obchody zavřené 3 dny. Pracovníci v obchodě musí pracovat pořád. Já jsem pracovala 12 dnů v kuse a 2 dny volna a taky jsem to musela dát. A to mi bylo víc než 30 let.
Už vidím jak budu mít víc volna, když pracuju jako prodavačka na 12 hodin a každý druhý víkend je můj pracovní od pátku až do neděle. Kdyby aspoň byly vyšší výplaty 😅
Takže to akorát skončí většim množstvím přesčasu, protože když teď to dělám 5 dní po 8 hodinách a teď to bude muset stihnout za kratší dobu, tak je to jasný…
Jak může být někdo po 2 letech práce hotový.. Nechápu
Skvělé. A vyřeší se tím i důchodová reforma. Než po 4 dnech nahrabou 35 let. To máte za rok o cca 50 dní méně, za 35 let to je 1750 dní tj.skoro 5 let.
Ale když to mladí chtějí
Zvládnou práci za 4 dny na pět dní tak to by asi měli minimálně pětinu vyrazit ne