Pracovní doba Čechů se úplně změní. Do práce se bude chodit úplně jinak, připravte se

Zdá se, že současný pracovní režim, který je standardně aplikován, narazil na své hranice. Když se nad tím totiž zamyslíte, lidé stále pracují poměrně hodně. Pět dní v týdnu, a to pokaždé osm hodin, reálně osm a půl s přestávkou na oběd.

Proč tolik pracovat?

Někomu to připadá normální, jelikož je to takto desítky let ustálené. A je také pravdou, že řada lidí má dnes různé úlevy, jako je třeba možnost práce z domova nebo mírnější pracovní tempo. Ostatně, stačí jít ve všední den v pracovní době do nákupního centra, případně se snažit jet po městě. Zjistíte, že počet lidí, kteří dělají něco jiného než práci, rozhodně neodpovídá tříprocentní nezaměstnanosti.

Na druhé straně je ale stále většina těch, kdo podle tohoto schématu pracovat musí. A mnozí už to jednoduše nedávají. “Je mi 30 let a pracuju dva roky. Tohle už ale nedávám. Nevím, jak to vydržím dalších 35 let do důchodu,” říká Miloš, pracovník v oddělení marketingu jedné z potravinářských firem sídlící v Praze.

Práce je na mě moc dlouhá a úplně mě vysává. Není to jen těch osm hodin v kanceláři, ale jsem pak hotový, i když už přijdu domů. Ovlivňuje to tedy i můj volný čas,” vysvětluje svůj pohled na věc Miloš. “Přemýšlel jsem nad tím a vyhovovalo by mi pracovat 20 hodin týdně, nikoliv 40 jako teď.

Tuto možnost teoreticky má, avšak musel by si zkrátit pracovní úvazek na polovinu, a to se vším všudy, tedy včetně krácení mzdy i toho, že už by neměl nárok na stravenky. “To zase nechci. Na své aktivity potřebuji docela dost peněz,” tvrdí mladý muž.

Podobně na to podle řady studií hledí většina příslušníků mladších generací. Jednoduše už nechtějí pracovat tak dlouho a naopak se chtějí více orientovat na svůj osobní život. A tato poptávka vyvolává reakci, což pravděpodobně povede k velkým změnám v pracovní době, a to i v České republice.

Foto: Shutterstock

Trendy jsou jasné

Například ve Španělsku nebo Velké Británii už se experimentuje se čtyřdenním pracovním týdnem, kdy volno připadá na tři dny. A už se objevila řada názorů, že je to pro život, ale i efektivitu samotné práce mnohem lepší.

Ukazuje se například, že mnoho lidí, zejména těch pracujících v kanceláři, zvládne za čtyři dny udělat to samé, co za pět dní. Není tedy potom moc důvod, aby trávili v práci delší čas.

Asi bude ještě nějakou dobu trvat, než se vše protlačí legislativním procesem, ovšem doba této změně jednoduše nahrává. Ostatně, trend takový je. Dříve volno nebylo takřka žádné, potom to byla neděle a dnes jsou to dva dny. Zřejmě se tedy ještě alespoň jeden den přidá.

Čtěte také: Tak už to začíná. V Česku nečekaně zkrachovaly skvělé firmy. Lidé letí rovnou na dlažbu

Bude to ostatně konvenovat i jinému trendu, kterým je robotizace práce. Spousta lidí už jednoduše nebude potřeba a pracovní sílu bude možné rozložit mezi více lidí s menším časovým vytížením.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Katka
Katka
10 měsíců

CO TAKHLE PRACOVAT V ÚKOLE.Kdo vytvoří ty samé výkony za kratší čas a vydělá si na své drahé aktivity dřív,ať má kratší týden.Pak možná zjistí,že ti, kteří je poskytují také chtějí mnoho peněz za nic. A tím se sníží inflace.

Petr
Petr
10 měsíců

Já dělám krátký dlouhý týden 12ckovy směny ve skladě a je strašně divný že si stěžují na únavu lidi jen z kanceláří . Ty lidi který musí dělat rukama a mají dřinu celých 12 hodin tak musí mlčet za ty směšný peníze , kancelářský sedí v teple a berou raketu

Jen já
Jen já
10 měsíců

Léčíš se? Nebo si taky už jen zdegenerovaný lempl, co za vším vidí Rusko??🤣🤣🤣

Jen já
Jen já
10 měsíců

Je mu 30, pracuje dva roky a už to nedává? Ty lemple blbej shnilej, do fabriky s tebou a na 12tky. Můj chlap dělal ve fabrice nepřetržitý provoz a k tomu ve volnu stavěl barák. Dnešní generace líných č*ráčků by zasloužila po tlamě, aby se probrali.

Taťána
Taťána
10 měsíců
Reply to  Jen já

Souhlasím s vámi,mě je 62 a celý život jsem makala 8 hodin na 3 směny.On to po dvou letech nedává?Poslala bych ho do fabriky nebo k lopatě aby viděl co je práce😡

Pju
Pju
10 měsíců

Upřímně víte o co jde aby se ten jeden den rozložil aby zaměstnavatel musel nabrat více lidí a tím se snížila nezaměstnanost a finanční zátěž státu.

Simona
Simona
10 měsíců

Stroje jedou ve fabrikách a je potřeba natřískat kvantitu. Dělala sem nepřetržitý provoz tj. denni a noční 12 hodin. Víkend nevikend. 8 hodin by pro mě byla balada. Každý to má nastavený jinak no.

Petr
Petr
10 měsíců
Reply to  Simona

A měla jsi z toho radost? Pro peníze chvíli možná, ale celý život? To by byl hodně krátký.

Miroslav
10 měsíců

A kdo bude stavět domy , svářet konstrukce , pracovat v zemědělství , protože ti co mají zarostlou hubu a drží tužku v ruce už nepotřebujeme už je jich na generaci dostatek.

Radim
Radim
10 měsíců
Reply to  Miroslav

Například vysokoškolsky vzdělaná inteligence, která nenašla se svým diplomem uplatnění na trhu práce, protože vystudovali obor “toliko potřebný”

Eva
Eva
10 měsíců

Ve 30 je vyřízeny po 8 hod. práci a to ne manuální. Tu jeho kondici bych chtěla vidět. A tito mladí jsou naše budoucnost ??🫢😠

Pju
Pju
10 měsíců
Reply to  Eva

No může si to jít se mnou vyměnit 4dny v týdnu 13,5hodin a to někdy i bez přestávky oběd ve stoje atd…

Jsem z toho jelen
Jsem z toho jelen
10 měsíců
Reply to  Eva

Že se nestydí tohle vůbec napsat. Přidat manuální práci aby věděli co práce vůbec je.

Marta
Marta
10 měsíců

Jenom se omlouvám za šotky a tady je ani neumím opravit. O Íránu jsem nepsala, o vymírání to bylo.

Marta
Marta
10 měsíců

Kdy “dříve nebyl jediný volný den v týdnu”? Máte má mysli otrokářství? To v Čechách nikdy neexistovalo. Nevolnictví a otrokářství není totéž. To, že vám statistiky vykazují nízkou nezaměstnanost neznamená, že jsou lidé opravdu zaměstnaní. Spíš dejte udělat statistiku o tom, kolik ještě Čechů od převratu nevymřelo a nezmizelo beze stopy a kolik Čechů má zaměstnání na HPP plný úvazek. Živoříme a vymíráme, což se maskuje privilegová skupina starých, nesmrtelných komunistů na důchodech (převrat jim neuškodil, jejich děti zahájily v r. 1989 perestrojku). Zaopatření důchodci často mnohonásobně víc než pracující lidé, a na druhé straně senioři týrání až na smrt… Číst vice »