Pracovní doba v Česku se změní. Do práce budete chodit jinak. Spousta lidí to dostane nařízené

Pokud jde o pracovní dobu, chystají se změny, jaké nezažily celé generace. Je velmi pravděpodobné, že poměrně brzy uvidíme zásadní zvrat, který bude mít dopady na životy všech zaměstnanců. Ostatně, leccos už se odehrává, byť to většina lidí zatím nevnímá. Podle odborníků však může změna přijít rychleji, než se dnes zdá.

Lidé už to vyžadují

Možná si říkáte, že současná pracovní doba je tu odjakživa. Že lidé vždy pracovali pět dní v týdnu po dobu osmi hodin a dva dny měli na odpočinek. To je ale mylná představa, jakkoliv je to dnes model praktikovaný po celém světě. Ovšem ještě před několika desítkami let tomu bylo jinak. Pracovalo se šest dní v týdnu a jeden den zbýval na odpočinek. Pravděpodobně vás překvapí, že tehdy to všichni považovali za normální a nikdo kdovíjak hlasitě nevolal po změnách.

Ostatně, podobně je tomu i dnes, byť hlasy za větší vyváženost pracovního a osobního života u pracovních pohovorů jednoznačně zaznívají. “Nedokázala jsem si představit pracovat pět dní v týdnu. Bylo to na mě zkrátka moc. Takže když jsem šla po škole na pohovor, trvala jsem na tom, že budu dělat jen čtyři dny, ale že chci také plný plat. Můj argument byl, že odvedu stejně práce jako kolegové,” říká paní Johana z Prahy, která pracuje na marketingové pozici.

Obešla jsem asi patnáct pohovorů, ale nakonec se mi to u jednoho zaměstnavatele podařilo prosadit,” říká spokojeně. “Od té doby si to tu vymohla spousta dalších lidí a firma na tento model pozvolně zcela přechází.

Vyšší produktivita práce

Není vyloučeno, že podobně to dopadne s celou ekonomikou. Nejen ve světě, ale i v České republice totiž přibývá firem, které podporují kratší, tedy čtyřdenní pracovní týden. Nejprve si provedly řadu testů, přičemž obvykle zjistily, že na výkonnost to žádný velký vliv nemá. Ba právě naopak, lidem to pomáhá být odpočatější a produktivnější. Celkově se potom také do práce po třech dnech více těší.

Může jít také o řešení problému, kdy chce řada lidí pracovat z domova, což se naopak společnostem přestává zamlouvat, jelikož tato forma se neukazuje z hlediska produktivity jako optimální. Ovšem tři dny odpočinku lidem stačí a potom se těší do kanceláře.

Čtěte také: V Česku se zavádí povinná práce. Kdo se bude flákat, tomu stát přidělí zaměstnání

Některé země již zcela vážně koketují s tím, že čtyřdenní týden zavedou plošně. Jednou z nich je překvapivě také sousední Polsko, ale patří tam také Velká Británie nebo Španělsko. A jak se ukázalo při přechodu na pětidenní týden, jakmile to někdo protrhne, ostatní se svezou také.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Markéta
Markéta
7 měsíců

Tak prý víc těšit 😁já mám deprese když nejdu 6 dní v týdnu 😅

Milan
Milan
7 měsíců

To je hezký ale dělnické třídy se to netýká pouze kancelářské práce smůla 😤🙂

Last edited 7 měsíců by Milan
Zdeněk
Zdeněk
7 měsíců
Reply to  Milan

Ano kdo by krmil rozpočet.