Pokud po vyprání prádlo nevoní po aviváži, ale spíše po zatuchlině, je třeba zjistit příčinu. Možná jste nevytáhli prádlo z pračky dostatečně rychle, což způsobuje zatuchnutí. Dále může být problém v tom, že zbytečně necháváte dveře pračky zavřené, což vytváří vlhké prostředí pro rozvoj plísní.
Zbytky pracích prostředků a aviváže, které zůstávají v pračce, také mohou způsobit zápach. Zatuchlý odér může být také důsledkem zbytků prádla v odpadkových koších.
Octová esence pro čistotu
Jedním z největších tajemství úspěšného úklidu je mít v domácnosti ocet. Tento přírodní čistič dokáže odstranit nečistoty a pachy, které by jinak byly těžko odstranitelné.
Před praním oblečení můžete použít ocet smíchaný s vodou jako prací prostředek, nebo přidat lžíci octa přímo do bubnu pračky. Ocet také dezinfikuje a udržuje prádlo svěží. Navíc se rychle vypařuje, takže po praní nebude oblečení cítit po octu.
Trik s kypřicím práškem a sodou
Existuje mnoho způsobů, jak odstranit nepříjemné pachy z prádla. Jedním z triků je použít kypřicí prášek. Stačí přidat polovinu sáčku do bubnu pračky před praním a spustit program. Kypřicí prášek pomáhá absorbovat nepříjemné pachy a navíc rozjasňuje barvy prádla. Další možností je použít jedlou sodu, která má stejné účinky, ale pozor na to, že při používání ve velkém množství může poškodit prádlo.
Vyzkoušejte esenciální oleje
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak bojovat s nepříjemnými pachy v prádle, je používat bylinné a esenciální oleje. Můžete přidat několik kapek do zásobníku na aviváž nebo do bubnu. Některé z nejúčinnějších esenciálních olejů pro boj s pachy jsou levandule, tea tree nebo eukalyptus. Dále, pokud je to možné, je dobré prádlo co nejrychleji po praní vyvěsit na slunce, slunce je skvělým přírodním dezinfekčním prostředkem a dokáže odstranit nejen pachy, ale i bakterie a plísně.
Foto: Shutterstock