Praní prádla je činnost, které se jen těžko můžeme vyhnout. Přejeme si mít ho čisté, voňavé a beze skvrn. Proto hledáme produkt, který splní všechny tyto naše nároky.
A tak zkoušíme, testujeme, měníme. Některé z prášků odstraní skvrny, ale zanechávají na tmavším oblečení světlé stopy. Jiné jsou méně výkonné a oblečení více osvěží, než odstraní nečistoty.
Je lepší prací prášek, gel nebo kapsle? Podle čeho se rozhodnout?
Prací prášky jsou nejlepším řešením pro oblasti s tvrdou vodou a nejlépe si poradí se skvrnami od trávy, bláta a se silně znečistěným oblečením. Jejich nevýhodou ale je, že ve vlažné vodě se nemusí zcela rozpustit a na oblečení po nich pak zůstávají skvrny. Také se špatně dávkují a v zásuvce vaší pračky zanechávají nerozpuštěné hrudky.
Tekuté gely zase velmi účinně odstraňují mastné a olejové skvrny a můžete mezi nimi vybírat z mnoha vůní. Jsou účinné i při nižších teplotách, ale stejně jako prášky se také špatně dávkují.
Gelové kapsle jsou velmi pohodlné, nemusíte se obávat předávkování a často obsahují v jedné náplni hned několik čisticích formulí. Oproti tekutým nebo práškovým prostředkům jsou ale dražší, a protože je nemůžete dávkovat, nehodí se pro praní menšího objemu prádla.
Jak poznat kvalitní prací prostředek?
Existuje velmi jednoduchý trik na určení kvality pracího prášku a lze jej použít i k otestování tekutých prostředků.
- Ve sklenici vody rozpusťte jednu čajovou lžičku pracího prášku nebo gelu.
- Do tohoto roztoku přidejte kousek natvrdo uvařeného bílku a nechte působit jeden den.
- Pokud se ani po 24 hodinách protein nezmění, prášek není kvalitní a už ho nekupujte.
- Pokud je bílek měkký nebo se již začal rozpouštět, je použitý prostředek vhodný k praní tmavého nebo méně špinavého prádla.
- Pokud se ale bílek rozpustí úplně, je takový prášek ideální k praní bílého i velmi špinavého prádla.
Foto: Shutterstock
A co mám potom udělat s tím nekvalitním práškem – mám všechno vysypat do záchoda?