Darování spermií u pánů se může zdát značně jednodušší v porovnání s darováním vajíček. Tento proces je zdlouhavý a ženy často neví, jak probíhá. Stejně jako každý jiný zákrok s sebou nese určitá rizika, avšak lékařská zařízení ručí za minimální komplikace. Pro darování vajíček se ženy rozhodují zejména za účelem pomoci bezdětným rodinám nebo také kvůli lákavé finanční kompenzaci. Ať už je důvod jakýkoli, je dobré znát celý proces a veškerá rizika.
Jak se stát dárkyní?
Darovat vajíčka samozřejmě nemůže úplně každý. Aby byla zaručena co nejvyšší úspěšnost klade se důraz na věk (18-35 let), skvělý zdravotní stav a alespoň průměrnou inteligenci. První kroky dárkyní vedou na bezplatná vyšetření, které zkontrolují, zdali dárkyně netrpí na některou z chorob nebo pohlavních nemocí. Podobné testy odhalí i nemoci, které tělo prodělalo v minulosti a mnohdy jsou dárkyně překvapeny.
Připravte se na dávku hormonů
Tato část je prvním potenciálním negativem, které mnoho žen zastraší. Před darováním vajíček je totiž podáváno množství hormonů, aby byla zaručena co nejvyšší kvalita vajíček a také jejich zvýšený počet. Pokud s hormony nemáte problém, je vše v pořádku. Jestliže jste ale vysadila například hormonální antikoncepci právě z důvodu, že nechcete aby vaše tělo zatěžovaly nepřirozené dávky hormonů, může být tato skutečnost pro vás nepříjemná.
Proces odebírání vajíček
Bolesti se obávat nemusíte. Odebírání se provádí v celkové anestezii pacientky pomocí šetrných nástrojů, tudíž nic nepocítíte. Mírné bolesti mohou nastat až po zákroku, a to jako nepatrná bolest v podbřišku. Lékařské zařízení lze opustit již několik hodin po zákroku.
Co se poté děje s vajíčky?
Vajíčka může rovnou obdržet příjemkyně nebo se na potřebnou dobu dokonale zmrazí. Takový postup je zcela běžný a vajíčka takto vydrží vyčkávat na vhodného příjemce velmi dlouho. Příjemkyně stejně jako dárkyně podstoupí řadu testů, vyšetření a úkonů, a teprve poté je možné přistoupit k umělému oplodnění.