Existují dny, kdy se i nejhodnější a nejmilejší dívka změní na lítostivou, agresivní a úzkostnou bytost. Jedná se o týden, který předchází samotné menstruaci a u žen, které nepoužívají hormonální antikoncepci může způsobit náladu jako na horské dráze. Odborníci toto stadium nazývají jako “premenstruační syndrom” a vyjadřují se i k jeho nejčastějším projevům. Často tento syndrom najdeme pod označením “PMS”.
Tělesné projevy
Kromě změny psychického stavu se PMS projeví také na těle. Nejčastěji ve formě akné, otoků nebo zvýšené citlivosti ňader a bradavek. Právě tyto obtíže přitěžují už tak podrážděné mysli.
Duševní projevy
Běžně se syndrom projevuje podrážděností, únavou a jednoduchým vyčerpáním. Pokud se stav zhorší a přejde až do premestruační dysforické poruchy (PMDD), je nutné se ženě věnovat, jelikož se jí na mysl derou ty nejtemnější myšlenky. V takovém stavu se žena čekající na menstruaci vyrovnává s panikou, úzkostí, návaly pláče, úplným nezájmem o běžné činnosti a sex nebo velmi nepřiměřenou únavou.
Dlouhodobá pomoc
Na zklidnění nejhorších příznaků pomůže například čistý bílý čaj, teplo, odpočinek a omezení psychické zátěže. Pokud se s problémy chcete vyrovnat i do budoucna a zlepšit svůj stav, bude potřeba se vydat cestou sportu a zdravého jídelníčku. Užívání hormonální antikoncepce na zmírnění obtíží doporučuje řada lékařů, avšak do opozice se staví ti, kteří staví na svých důkazech, že pilulky dokáží stav i zhoršit.
Mimo tato opatření zařaďte do svého jídelníčku i důležité vitamíny, jako je například B6 a také prospěšné minerály. Spíše než na lékárenské produkty se obracejte na prospěšné látky přímo ve stravě a postupně tak obměňujte svůj běžný jídelníček. Obtíže se mohou dostavit znovu, ale už s klidnějšími projevy.
Sport
Ke zmírnění příznaků není nutné hned navštěvovat složité a namáhavé sporty. Bohatě svému tělu pomůžete tak, že na běžný denní plán zařadíte procházky, aerobic nebo například oblíbený tanec.