Přeplněné hobbymarkety a zavřené malé obchůdky. Vládě chybí koncepce, bouří se jejich majitelé

Už způsob výběru obchodů, které jsou z vládního nařízení uzavřeny, vzbuzoval jistou míru kritiky. Tak například, proč mohla zůstat otevřená zrovna květinářství? Teď, když se budou nařízení postupně rozvolňovat, je to obdobné.

Lidé v hobbymarketech nedodržují pravidla

Vláda před Velikonocemi umožnila otevřít hobbymarketům. To jsou taková ta obří centra, kde seženete vše potřebné pro svépomocnou rekonstrukci bytu nebo zvelebení zahrádky. Okamžitě, když tyto obchody otevřely své brány, nahrnuly se nich stovky a tisíce nákupuchtivých zákazníků. Ukázalo se, že potřebné rozestupy prakticky není možné dodržovat, zejména v rychle se tvořících dlouhých frontách. Stejně tak dezinfekce ve většině prodejen ležela spíše ladem, než že by ji zákazníci aktivně využívali.

Majitelé menších obchůdků se tak oprávněně ptají, proč bylo umožněno otevřít velkým hobbymarketům a jim nikoliv. Obzvlášť, když právě oni by ve svých prodejnách byli schopni základní pravidla hygieny zabezpečit. Jednoduše proto, že nad prostorem mají přehled a mohou zákazníky lépe usměrnit.

Když vidím, jaké “návštěvnické peklo” se stalo při nekoncepčním otevření hobbymarketů a zároveň čtu e-maily, co mi píší malí obchodníci, kteří to téměř zabalili už po 14 dnech, co se maloobchod uzavřel a stále nemají podporu od státu, je mi smutno,” poukázal na problematické vládní rozhodnutí předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Zodpovědný prodejce v “krámku na rohu” ty věci pohlídat umí. Navíc se k němu nesjíždí lidé z kilometrů okolo, ale dojdou tam pár ulic. Že se navíc cítí podnikatelé diskriminováni a někteří mi píší, že mají pocit, jako by to bylo cílem, sejmout malé a nechat jen kolosy,” dodává Bartoš.

Chybí koncepce a plán

Postup vlády kritizují také další politici, mezi nimi poslanec opoziční strany TOP 09, Miroslav Kalousek. “V životě jsem neviděl v kostele na bohoslužbě tolik lidí pohromadě, jako jich teď vidím na fotkách z hobbymarketů. Bylo jich určitě mnohokrát víc, než lyžařů v Itálii. Přiznávám, že moudrost vlády je nad moje chápání.

Nejen podle něj se jako první měly otevřít “prodejny z ulice”. Právě v těchto menších obchodech by bylo možné regulovat také počty zákazníků u vstupu. Jde například o krámy s obuví, elektrem nebo sportovními potřebami.

Vláda přitom nedokáže říct, jaké motivy ji k takovým rozhodnutím berou. Co je pro obchodníky navíc ještě horší, nechává je v nejistotě. Důvod je jednoduchý: chybí jasný plán, který by říkal, co se kdy stane, pokud budou splněny nějaké předem stanovené předpoklady. “Jediný, kdo má plán, je ten virus,” odhalil vládní koncepci Jan Hamáček a nechtě tak uvedl, že vláda jedná impulzivně a bez většího promyšlení jednotlivých kroků. To ostatně ukazuje i na druhé straně, kdy neustále mění způsoby podpory postižených podnikatelů.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments