Asi není nikdo, kdo by se věnoval vaření a ještě se mu nestalo, že by jídlo přesolil způsobem, který z něj udělal jen těžko poživatelnou věc. Jak se říká, chybami se člověk učí, byť v tomto případě mohou zamrzet dvojnásob. Představte si, že se dlouhé hodiny vaříte s jídlem a těšíte se, jak moc ho vaše rodina či přátelé ocení. Pak ale ochutnáte a zjistíte, že takový pokrm na stůl dát nemůžete.
Přesolené jídlo nemusí hned do koše
Stává se to obvykle především u jídel, která vaříme poprvé. Jakkoliv se můžeme držet receptu, někdy se stane, že se to zkrátka nepovede. Obzvlášť, pokud používáme suroviny, které jsou slané samy od sebe. Jde například o šunku, sýr, sójovou omáčku, kapary, ančovičky, olivy, bujóny či různé směsi koření. V takovém případě je třeba počítat s tím, že by se mělo dosolovat jen velmi opatrně. Zároveň však pochopitelně nechcete, aby jídlo bylo bez chuti. Obecná rada zní: ochutnávat v průběhu vaření a sůl přidávat postupně podle potřeby. Ani tak se ale nelze ve všech případech vyvarovat neúspěchu.
Když už dojde k tomu nechtěnému momentu a vy zjistíte, že polévka či omáčka jsou jen obtížně poživatelné, protože jsou přesolené, ještě není třeba házet vše do koše a objednávat dovážkovou službu. Existují poměrně spolehlivé způsoby, jak jídlo takzvaně “odsolit”. Zná je každá zkušená hospodyňka a používaly už je i naše babičky.
Obyčejné ředění
Jídla, která jsou založena na vývaru, tedy nejrůznější polévky či omáčky, můžete naředit vodou. Postupujte ale opatrně, aby výsledek nebyl příliš řídký. Pokud se k tomu schyluje, je lepší uvařit celou novou směs, avšak bez soli. Původní s novou pak smícháte dohromady.
Dejte do jídla něco tučného
Přebytečnou sůl dobře pohltí tuky. Poklud tak máte přesolenou krémovou polévku či omáčku, není nic jednoduššího než přidat tučnou smetanu, plnotučné mléko či poctivý bílý jogurt. Kromě toho, že tyto potraviny jídlo naředí, také zjemní jeho příliš slanou chuť.
Vyzkoušejte chleba
Použití pečiva se doporučuje především v případě přesolených omáček. Dokáže totiž vsáknout až 40 % veškeré soli, což už by mělo přinést kýžený výsledek a jídlo učinit opět poživatelným. Vezměte tedy kus chleba, rohlík či housku a vložte je do hrnce. Pak vařte přibližně deset minut a pečivo znovu vyndejte. Postupujte však opatrně, aby se vám nezačalo rozpadat a v jídle nezůstalo.
Něco sladkého
To asi napadne každého. Cukr považujeme za opak soli, a tak by teoreticky měl v případě přesoleného jídla zabrat velmi dobře. Není to ale zase tak jednoduché, a pokud nebudete postupovat opatrně, může výsledek skončit ještě hůře. V některých případech to však za zkoušku stojí. Do hrnce zkuste opatrně přidat trochu cukru či medu. Lze použít i trik s kostkou cukru. Dejte ji na lžíci a ponořte do jídla. Jakmile se začne rozpouštět, vyjměte ji a použijte novou.
Trocha kyselého
Slaná chuť se skvěle kombinuje s kyselostí. Tento postup se nehodí zdaleka pro všechna jídla, ale tam, kde trocha kyselé chuti nevadí, můžete vyzkoušet naředění přesoleného jídla třeba zakysanou smetanou nebo citronovou šťávou.
Co naopak nefunguje?
Traduje se, že naše babičky přesolené jídlo zachraňovaly bramborami. Prý je nastrouhaly, vložily do jídla a věřily tomu, že brambora sůl nasákla. Jak ale ukázala následné experimenty, tento postup bohužel nefunguje, protože brambory sůl nedokáží absorbovat.
Foto: Shutterstock, zdroje: Epicurious, Food Network
Tak s těmi brambory to je novota, proč se tedy brambory při vaření solí? Bylo by dobré si to vyzkoušet, jednou uvařit bez soli , podruhé osolit a potřetí je přesolit a pak psát taková moudra ” brambory sůl nedokáží absorbovat. ” a to že jsou slané či přesolené si jen vsugerováváme ? Bože kdy už ty chytré rady někdo zatrhne a bude se psát opravdu fundovaně !