Lékaři a odborníci na výživu dali dohromady seznam hlavních změn, které se ve vašem těle odehrají poté, co přestanete pít kávu. Je to přitom překvapivé čtení, protože obvykle se upozorňuje na zdravotní benefity kávy. Pakliže jí ale pijete dlouhodobě ve velkém množství, může mít taková pauza téměř sama pozitiva, tedy až na jednu výjimku.
Budete více úzkostliví
Ačkoliv výhody ukončení pravidelné konzumace kofeinu převažují, jedna věc se vám zřejmě líbit nebude. Poté, co s kávou praštíte, totiž zřejmě pocítíte ve větší míře úzkost, a to v průběhu prvních dnů svého nového životního stylu. Je to pochopitelně dáno tím, že tělo si na kofeinu vytvořilo závislost a jeho nedostatek vyvolává symptomy. Způsobeno to je především náhlým nedostatkem adrenalinu a dopaminu, tedy hormonů, které v kofeinu najdeme a které fungují jako stimulanty. Podle odborníků trvá přizpůsobení se novému stavu přibližně týden.
Budete spát lépe a budete odpočatější
Studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine uvádí, že vypití jednoho šálku i šest hodin před ulehnutím do postele může významně narušit spánkový cyklus. Pokud přestanete pít kávu úplně nebo alespoň po poledni, velmi se zlepší kvalita vašeho spánku, v důsledku čehož budete odpočatější. Umožníte totiž hormonu melatoninu, aby pracoval tak, jak má.
Budete mít jasnější myšlenky
Přestože vás po zahájení kávového detoxu může krátce pobolívat hlava, dlouhodobě jí to pomůže. Kofein totiž způsobuje stažení cév v mozku, což zpomaluje proudění krve o 27 %. Pokud příjem této látky omezíte, cévy se opět roztáhnou, čímž se zvýší cirkulace krve v mozku. Díky tomu budete mít jasnější a přesnější myšlenky a bude se vám lépe soustředit.
Vaše zuby budou jasnější
Káva je velmi kyselým nápojem, což znamená, že poškozuje zuby a navíc na nich při každém doušku zanechává tmavé skvrny. Při dlouhodobém pití kávy tak mají lidé obvykle zažloutlé zuby. Jakmile s kávou přestanete, začne se tento stav zlepšovat. Kofein také vysušuje vaše ústa od slin, které slouží jako klíčová ochrana před bakteriemi, jež způsobují zubní kaz.
Klesne vám krevní tlak
Vědci prokázali, že v důsledku pití kávy ztrácí vaše cévy pružnost. Stačí vypít jeden šálek kávy denně a krevní tlak stoupá, protože se tělo musí více snažit, aby prokrvilo klíčové orgány. Pokud kávu pít přestanete nebo ji alespoň omezíte, krevní tlak by měl klesnout.
Zvýší se vaše energie a hydratace
Kofein je velmi močopudnou látkou, což znamená, že nutí ledviny k tomu, že musí vyvinout více námahy k vyčištění krve. Orgány reagují na kofein tak, že si stahují vodu z krevního oběhu a posílají ji do močového měchýře. Pokud zároveň nepřijímáte dostatek jiných tekutin, může se vám snadno stát, že dosáhnete chronické dehydratace, což je velmi nepříjemný stav plný únavy a náladovosti.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bed Threads
Vypiju denně třeba šest káv a usínám vždy snadno a rychle. Zvláště když mám tlak nízký a to i po kávě. Ostatní uváděné důvody, kromě zubů, které nemusím mít bílé jako sníh, jsou diskutabilní.
Kafe nepiju, ani dříve moc ne. Raději si dám čaj, cikorku či cascaru. Ale tu cascaru zakázali ti *píp* z EU, že prý jde o odpad, ačkoliv jde o ty bobule (šlupky) z kávových zrn… tedy ji dnes sehnat není sranda, někde to jde, ale je to předražené asi tak 20x než původně…
To určitě.❄️