Za rozšíření koronaviru si mohou lidé pravděpodobně sami. Vyplývá to z nové vědecké studie, která se pokusila odhalit příčiny tak masivní pandemie. Není to přitom příliš povzbudivé čtení.
Netopýři a virové interakce
Vědci ve své studii dokázali odhalit rozsáhlé změny v typu vegetace v jihočínské provincii Junan i v přilehlých oblastech, které se odehrály v posledních sto letech. Došlo zde ke změně přirozených biotopů v důsledku klimatických změn, jež zahrnují zvýšení teploty, slunečního záření a oxidu uhličitého v atmosféře. Vytvořilo se tu tak velmi vhodné prostředí pro mnoho druhů netopýrů, kteří žijí převážně v lesích.
Vědcům se podařilo zjistit, že počet koronavirů v oblasti úzce souvisí s počtem různých druhů netopýrů. Došli k poznání, že jen za poslední století se do jihočínských provincií přestěhovalo dalších 40 druhů netopýrů, kteří s sebou přinesli 100 nových druhů koronavirů. Jsou to právě netopýři, kdo je hlavním nositelem těchto virů, jež mohou být pro lidi velmi nebezpečné.
“V důsledku klimatických změn v průběhu minulého století byl biotop v jihočínské provincii Junan vhodný pro více druhů netopýrů,” uvedl jeden ze spoluautorů studie, doktor Robert Beyer. “Pochopení toho, jak se globálně změnilo rozšíření různých druhů netopýrů v důsledku změny podnebí je důležitým krokem při změně původu ohniska nákazy.“
Netopýři tedy vlivem klimatické změny přesídlili ze svých přirozených oblastí do těch nových. To ale neznamená, že si s sebou pouze vzali své viry, ale také to, že vznikly nové interakce mezi zvířaty a dalšími viry. To mohlo způsobit různé přenosy a vývoj mnohem nebezpečnějších virů, uvádí studie.
Za pandemií stojí globální oteplování
Koronaviry si u netopýrů libují. Celkem je ve světové populaci netopýru známo přibližně 3000 různých koronavirů, přičemž každý jeden netopýr je v průměru nositelem 2,7 koronaviru. Ty se u nich přitom většinou nijak neprojevují.
Každopádně platí, že nárůst počtu druhů netopýrů v určité oblasti přímo zvyšuje pravděpodobnost přenosu nebo vývoje koronaviru, který je škodlivý pro člověka.
Většina netopýřích koronavirů se na člověka přenést nedokáže. Několik z nich, které známe a jež infikují i lidi, však s největší pravděpodobností pocházejí práv z netopýrů, a to včetně tří, které mohou způsobit i smrt člověka. Jde o MERS CoV, SARS CoV-1 a SARS CoV-2. Zatímco první dva jsou výrazně smrtnější, nakonec představovaly jen jakýsi předvoj nového typu koronaviru, který způsobil celosvětovou pandemii, a to i proto, že většině populace nic tak hrozného neudělá. Jenže v obrovském množství případů vede k úmrtí statisticky významného množství lidí.
Vědci v rámci své studie zdůrazňují vliv změny klimatu na dnešní i případné příští pandemie. “Skutečnost, že změna podnebí může urychlit přenos patogenů z volně žijících živočichů na člověka by měla být naléhavou výzvou pro snížení globálních emisí,” uvedl profesor Camilo Mora z Havajské univerzity.
Foto: Shutterstock
Začala bych s hubením netopýrů. Stejně jsou to ošklivá zvířata, a pokud jsou tak nebezpečná pro člověka…