Mnozí z vás by si mysleli, že kdo přežije rakovinu, bude vystrašený a bude se naopak bát o svůj život i v budoucnosti. Nebo, že si trauma z boje o holý život a strach o něj vezme svou daň na duševním zdraví. Společnost si to skutečně myslí. U mnohých přeživších je ale opak pravdou. Vyzpovídaní přeživší rakoviny prsu, dva roky po diagnóze, měli více pozitivních myšlenek, než těch negativních, a to více než kdykoli předtím.
Uvědomění si cennosti života
V jiné studii byli vybráni lidé, kteří úspěšně porazili rakovinu, a ti si prošli psychologickým programem. Bylo zjištěno, že jsou mnohem odolnější, místo pohledu většiny – tedy jako traumatizované. Podle odborníků se uzdraveným podařilo najít způsob, jak si z nemoci odnést něco pozitivního a hlavně pochopit cennost života. Většina pacientů si prošla chemoterapií, radiační a hormonální terapií.
Přežij, važ si a miluj
Výzkumníci učinili něco, co ve studiu rakoviny nebylo zatím použito nikdy. Vyléčení lidé dostali za úkol napsat seznam myšlenek v sedmi bodech, jak jim rakovina změnila život a zaškrtnout, zda jde o pozitivní nebo negativní změnu. Většina lidí jako pozitivní uváděla vyrovnanost v životě a lepší mezilidské vztahy. Většina žen například uvedla, že se ještě více sblížila se svým manželem. Naopak mezi negativní patřilo zjištění, že jim někteří blízcí přátelé nijak nepomohli. V celkovém shrnutí bylo pozitivních změn čtyřikrát více než negativních.
Nejvíce pozitivní byli pacienti, kteří přežili intervenční program. Ti uvedli třináct pozitivních změn. Mnohé pozitivní věci pacientů v této studii souviselo s tím, co se účastníci v programu naučili. Intervence zahrnovala složky ke zlepšení zvládání stresu, získání sociální podpory od přátel, rodiny a provádění změn v chování, jejich stravě nebo úrovních aktivity.
Stres a panika jako nositelé smrti
Přeživší jedinci vykazující nejvíce negativních myšlenek trpěli na deprese a úzkostné stavy při diagnóze rakoviny. Takoví lidí jsou zranitelnější. Rakovina je pak mnohem více toxická a více nebezpečná.