Bolesti hlavy jsou běžné při únavě, stresu nebo například při nedostatečném pitném režimu. Jakmile vás ale hlava začne bolet výrazně na levé straně, jedná se o mnohem závažnější problém, který je třeba řešit.
Co značí bolest na levé straně
Většinou se bolest po celé hlavě rovnoměrně rozloží. Když cítíte výrazný tlak v levé části, může to být způsobeno zraněním, zánětlivým onemocněním, vysokou mírou používaných léků nebo zánětem vedlejších nosních dutin.
Migréna
Také migréna se objevuje jen v některých částech hlavy. Obvykle útočí náhle, prudce a nese s sebou další doprovodné signály, jako jsou závratě, citlivost na zvuk a světlo nebo pocit na zvracení. Příčina zatím není zcela objasněna, ale významně souvisí s funkcí mozku, cévami a nervy.
V případě, že vás migréna zasáhne, je nejlepší ulehnout do postele, zvýšit pitný režim a zhasnout ostré světlo. Dráždit vás může hlasitý zvuk, málo spánku, nezdravá jídla, kouření a alkohol.
Bolest z napětí
Při nadměrném stresu, špatném držení těla, napětí v krku nebo ramenou či poranění krku vzniká takzvaná bolest z napětí a objevuje se právě na levé straně hlavy. Objevuje se po vyčerpávající práci a pacient si většinou stěžuje na nesnesitelný tlak.
Klastrová bolest hlavy
Velmi časté jsou také klastrové bolesti, u které zatím lékaři neodhalili příčinu. Své nositele však potrápí intervalovou bolestí v řádu několika minut, slzením očí, ucpaným nosem, rýmou a zpoceným obličejem.
Když se u vás bolesti objevují pravidelně, spíše než na léky spoléhejte na lékaře a hledejte možné příčiny. V případě, že je budete přehlížet, bolesti se mohou stále vracet a zvyšovat svoji intenzitu. Když je vám nad padesát let, s kontaktování lékaře neotálejte. Může se jednat o skrytou chorobu, která o sobě dáví vědět a její signály byste neměli přehlížet.
Časté bolesti hlavy mohou postupem času zhoršit také psychický stav člověka, který se stává podrážděným, unaveným a náchylnějším k depresi.
Foto: Shutterstock