Ořechy a semínka jsou zdraví prospěšná, o tom nemůže být pochyb. Na jídelníčku bychom je měli mít každý den. Bývá vám po jejich konzumaci těžko? Pak jste zřejmě udělali stejnou chybu, jako většina ostatních.
Ořechy a semínka v jídelníčku každý den
Ořechy jsou vydatným zdrojem zdravých tuků. Obsahují omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny tělo potřebuje jako prevenci kardiovaskulárních chorob. Udržují správnou funkci nervového systému, bojují proti depresím, jsou prospěšné pro vyšší soustředění a paměť.
Většina ořechů a semen je bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály. Jsou vhodné jako dopolední svačina, do jogurtů nebo salátů.
Ořechy mohou zatěžovat trávení
Po konzumaci ořechů nám může být těžko. U citlivějších jedinců se mohou objevit i bolesti břicha a žaludeční křeče. To je signálem, že jsme ořechy nekonzumovali správně.
Nebezpečná konzumace ořechů
Fosfor v semínkách a oříšcích se může navázat na minerály v trávícím systému a společně blokují vstřebávání důležitých látek do organizmu.
Probuďte ořechy
Semínko a ořech je chráněný proti předčasnému klíčení. Obsahuje enzymové inhibitory, ty škodí našemu organizmu. Namáčení nastartuje v ořechu proces klíčení, zvýšíte množství prospěšných látek, enzymů, vitamínů a minerálů.
Namáčená semínka a ořechy jsou lépe stravitelná, mnoho plodů je po namočení mnohem chutnější.
Jak správně konzumovat ořechy a semínka
Ořechy a semínka konzumujte až po namočení. Máčením neutralizujete inhibitory enzymů. Vhodné je namáčení v mírně osolené vodě. Ta zároveň zbaví ořechy prachu nebo začínajících povrchových plísní.
Namáčet byste měli vždy jen jeden druh ořechů a hlídat dobu namáčení (liší se u různých druhů). Namočené ořechy nechejte v pokojové teplotě, během namáčení vodu několikrát vyměňte. Následně ořechy usušte. K sušení můžete použit troubu nebo sušičku potravin. Přirozeně budou ořechy prosychat 24 hodin.
Po prosušení jsou ořechy opět křupavé a vhodné ke konzumaci. Zkonzumovat byste je měli v následujících 3 dnech.
Foto: Freepik