Popálení probíhá velmi rychle, je bolestivé a zanechává následky do budoucna. Pokud se stanete terčem plamenů nebo budete svědkem této nehody, musíte se odhodlat k co nejrychlejším a efektivním činům. Často ale člověka nevědomost dovede do bodu, kdy ve stresové situaci neví čím hasit a jakou provést první pomoc.
Nebezpečí v plamenech
Popálit vás může slunce, vařící voda nebo kyselina. Pojďme se však nyní zaměřit na obyčejné plameny, které mohou táborák, romantické posezení u svíček nebo jen hloupé hrátky s ohněm změnit v peklo.
Pokud se u postiženého sejde více lidí, zaměstnejte jednoho z nich, aby zavolal záchranou službu, která mimo přivolání první pomoci nabídne pomocnou ruku při podávání informací po telefonu. Sami se pak snažte, co nejrychleji zamezit dalšímu popálení.
Jak zastavit oheň
Nečekejte ani vteřinu navíc a plameny utišujte pomocí různých dek, které v okolí najdete. Pokud nemáte přístup k tak velké textilii, snažte se ji nahradit například mikinami a dalším oblečením. Za žádnou cenu se spálené oblečení nesnažte sundavat z postiženého, pokud se jedná o více než mírné popáleniny. Kůže bude s největší pravděpodobností přiškvařená k látce a mohli byste tak způsobit zranění.
Chlaďte efektivně
Chlaďte po uhašení, a to pouze vodou. Pokud nejsou popáleniny téměř po celém těle, chlaďte studenou vodou postižená místa, a to přes oblečení. Zejména se zaměřte na citlivé části v oblasti krku, třísel a podpaží, kdy postiženému přinesete značnou úlevu.
Následná péče
Při závažných popáleninách vždy vyhledejte lékařské ošetření. Pokud se spálíte pouze lehce, například v kuchyni (na prstu a podobně), namažte postižené místo chladivou mastí (panthenol a další) a zavažte pomocí obvazu. Postupem času se na postiženém místě utvoří puchýře, které se budou odlupovat a zničenou kůži nahradí nová. V případě těžkých popálenin na kůži vždy zůstane známka po ohni, avšak pouze lékař může určit, jak závažná budou poranění.