Blíží se zima. Opět nás čekají mrazy, škrábání oken u aut, čepice, rukavice a doma nutnost zapnout topení.
To nám bohužel způsobí nemalé náklady obzvláště letos, kdy se ceny energií utrhly ze řetězu a my hledáme každou možnost, jak ušetřit.
Regulace oken před zimou
Většinou se okna za plastová mění na jaře a v létě. Je to logické, protože během výměny máme nějakou dobu ve zdi díru, což v zimě není žádoucí. Z továrny jsou proto okna nastavena na letní režim, kdy okenní křídla ne úplně přiléhají k rámům a vzniklými štěrbinami nám tak do bytu proudí více vzduchu. To je příznivé i kvůli regulaci vlhkosti v bytě, protože se tak snižuje riziko vzniku plísní, které mají na naše zdraví negativní vliv.
Vyzkoušejte jednoduchý test
Jestli máte okna na zimu dobře připravena, můžete sami zjistit jednoduchým testem. Přivřete mezi ně list papíru. Pokud ho vytáhnete lehce ven, pravděpodobně máte okna nastavena na letní režim, protože mezera je mezi nimi větší. Pokud papír nejde vytáhnout nebo jen s obtížemi, žádné teplo vám zřejmě z místnosti unikat nebude. Takto těsně přiléhající okna vás chrání nejen před chladem, ale i před hlukem.
Tovární nastavení můžete na zimu jednoduše změnit sami, pokud přitlačením křídel oken k jejich rámům štěrbiny mezi nimi odstraníte. Tak si zajistíte, že vám z místností nebude unikat teplo, nepronikne k vám zvenčí žádná zima a v důsledku toho zaplatíte méně za vytápění.
Jak přepnete okna do zimního režimu?
Není to nic složitého. Otevřete okno a na straně okenního křídla uvidíte 1 – 3 vyčnívající šrouby, tzv. excentry, s hvězdičkovým nebo šestihranným otvorem. Na nich hledejte značku, většinou to je tečka nebo čárka. V případě tečky, pokud je dole, jsou okna v letním režimu, pokud vpravo, v zimním. Stejně tak čárka by v zimě měla být vpravo a v létě dole.
Otočením příslušným klíčem toto nastavení jednoduše změníte, ale provádějte tento úkon maximálně jednou za šest měsíců. Častým přitahováním a povolováním excentrů byste si mohli zničit těsnění. Proto je možná na místě varianta, mít okna v zimním režimu celoročně. Využijete tak jejich schopnosti odhlučnění a proudění vzduchu si v létě zajistíte dostatečným větráním.
Samozřejmostí by před zimou měla být pečlivá údržba oken, zahrnující mytí skel, rámů i těsnění, vyčištění spár a namazání okenních pantů vazelínou nebo olejem.
Foto: Shutterstock