Klasické zavařené okurky neboli nakladačky jsou oblíbená pochoutka mnoha Čechů. Jaké zklamání ale přichází, když dychtivě otevřete sklenici, těšíte se na křupavou a chutnou okurčičku a místo toho okusíte cosi gumového, měkkého a planého? Kvalitu a chuť kupovaných okurek nejspíš neovlivníte, ale pokud zavařujete sami, vyzkoušejte příště následující rady.
Výběr a příprava okurek
První, na co je třeba se zaměřit, je výběr okurek. Ty totiž určují chuť finálního produktu. Zavařujte zdravé, mladé a tvrdé okurky. Pokud potřebujete zavařit i větší okurky, propíchněte je vidličkou. Před zavařováním okurky namočte na 8-12 hodin do studené vody. Pak je důkladně očistěte.
Příprava láku
Na lák budeme potřebovat:
- 1,75 l vody
- 0,6 l octa
- 240 g cukru
- 80 g soli
Připravíme si větší hrnec a v něm svaříme vodu a ocet, přidáme ještě cukru a sůl. Stále mícháme, krátce povaříme, následně odstavíme. Tento lák je zcela univerzální, takže ho můžete využít i na nakládané cukety nebo papriky.
Koření
Nyní přichází na řadu koření. Do jedné zavařovačky na dno naskládáme:
- 1 bobkový list,
- 3 kuličky nového koření,
- pár kuliček černého pepře,
- půl lžičky hořčičných semínek,
- snítku kopru,
- pár koleček mrkve a cibule.
Nakládání
Očištěných okurek naskládáme do sterilizované sklenice tolik, kolik se jich jen vejde. Jakmile máme hotovo, zalijeme lákem. Sklenice uzavřeme (čistými, a hlavně perfektně suchými víčky) a dáme na 20 minut do zavařovacího hrnce na 85 °C. Pokud nemáte zavařovací hrnec, můžete zavařit také v troubě, mikrovlnce nebo myčce.
Tajemství na konec
Po zavaření sklenice ochlaďte, jen to prosím nedělejte rychle a zběsile. Horké sklenice naskládejte do dřezu částečně napuštěného horkou vodou. Potom pomalu připouštějte studenou a čekejte, dokud se sklenice neochladí. Kdybyste je vložili rovnou do ledové, mohly by sklenice prasknout.
Foto: Shutterstock