Je to výsada luxusních restaurací, ale dříve jste se takovým pohledem mohli pokochat v každém panství. Jsou to krásně naleštěné příbory. Pro běžné používání vám asi mytí ve dřezu nebo v myčce postačí, ale co při rodinné oslavě? Poradíme vám, jak naleštit příbory.
Příbory pro zvláštní příležitost
Určitě je také máte na půdě, ve sklepě nebo v babiččině komoře. Krásný příborový servis ve dřevěném kufříku s barevným látkovým polstrováním. Jako děti si pamatujete, že jste s ním jedly jen při zvláštních příležitostech jako svátky, rodinné oslavy nebo když k vám přišli hosté. Je na čase, abyste příborům vrátili jejich původní lesk. Asi budou špinavé a trochu rezavé. Poradíme vám domácí směs, aby se znovu leskly a zářily.
Čištění bílým octem
Bílý ocet je přírodní a tělo jej lehce odbourá, proto je pro čištění příborů, které se poté setkávají s pokrmy, více než vhodný. Bílý ocet vám pomůže s čištěním zrezivělých příborů, má odmašťovací, dezinfekční a bělící účinky. Do horké lázně vlijte dvě sklenice bílého octa. Do směsi namočte příbory a nechejte lázeň působit přes noc. Druhý den stačí propláchnout příbory v čisté vodě a osušit hadříkem.
Oblíbená jedlá soda
S nadsázkou se tvrdit, že kromě jedlé sody nepotřebujete v domácnosti žádný další čistící prostředek. Ocel a stříbro vyčistí dokonale. Díky abrazivním účinkům je účinná i na zašlé skvrny. Stačí si ze sody a vody vytvořit hustou pastu, kterou pak pomocí hadříku vyčistíte příbory. Nakonec vše opláchnete čistou vodou a doleštíte.
Pokud máte příbory znečištěné jen mírně, můžete je namočit do lázně z horké vody a tří lžic sody. Následně stačí opláchnout a přeleštit.
Leštění citronem
Stříbro dobře vyleštíte citronem. Citrony jsou vhodné pro odstraňování mastných skvrn nebo dezinfekce nejrůznějších míst v kuchyni. Citronem příbory naleštíte a provoníte. Nejlépe příbory vyčistíte vymačkanou citronovou šťávou na houbičce nebo na kartáčku na zuby.
Foto: Shutterstock