Přichází nečekaně, ostře bolí a může způsobit i horečku. Takový je zánět ucha u dětí. Děti trápí velmi často, nejvíce ve věku od šesti měsíců do dvou let. Někdy ustoupí za pár dní a někdy může dítě trápit opakovaně i měsíce. Jaké jsou příčiny bolesti a jak rozeznat příznaky?
Proč děti bolí uši
U dětí můžeme rozlišit dvě bolesti ucha. Jedna bývá bolest středního ucha a ta druhá vnějšího zvukovodu. Bolest středního ucha bývá velmi častá u dětí, které trpí na infekce horních cest dýchacích. Imunitní systém se teprve učí bojovat s nejrůznějšími infekcemi a až polovina dětí mladších šesti let někdy zánět ucha prodělá. Cesty, které propojují nosohltan a ucho jsou u dětí úzké a snadno se ucpávají. To je signálem pro bakterie, které se začnou rychle rozmnožovat a jsou vytlačeny až do ucha. Nahromaděná tekutina tlačí na ušní bubínek. Vyboulení ušního bubínku je příčinou intenzivní bolesti. Oproti tomu zánět vnějšího ucha vzniká infekcí, která přichází z prostředí. Častou příčinou je strkání předmětů do uší. Bolest je intenzivnější při pohybu čelisti. Může být provázena výtokem z ucha a zhoršeným sluchem.
Jak rozpoznat zánět ucha:
- pláč v noci, neklidný spánek,
- vysoká teplota,
- odmítání jídla,
- chytání nebo tahání za ucho,
- vytékající tekutina z ucha,
- zarudlý zvukovod,
- zhoršení sluchu,
- pocit tekutiny v uchu.
Co od bolesti ucha pomůže
Bolest ucha nás zaskočí zpravidla nepřipravené uprostřed noci. Pokud bolest provází vysoká horečka navštivte lékaře ihned. Někdy stav dovolí vyčkat návštěvy pediatra až do příštího rána a někdy bolest za den nebo dva ustoupí sama, obvykle to bývá během víkendu, kdy nemáme možnost konzultovat stav s vlastním pediatrem. Na bolest uší můžete podat paracetamolový čípek, tabletu nebo sirup. Přiložte teplý obklad a dítěti hodně podložte hlavu a ramena. Spát by mělo téměř v polosedu.