Pravidelná pohybová fyzická aktivita přispívá ke štíhlé postavě a zdravé váze. Je prospěšná i ke správné funkci kardiovaskulárního systému. Stejně vám prospěje koření s názvem kurkuma. Dávejte si ji denně a vyjde to podle odborníků nastejno.
Kurkuma je pokládána za jedno z nejprospěšnějších koření pro naše tělo. Její účinky na náš organismus prokázalo mnoho výzkumů. Stále prokazují další nová pozitiva tohoto unikátního a tradičního koření. Podle nejnovějších vědeckých studií má dokonce kurkuma neboli indický šafrán stejné účinky jako hodina sportu či cvičení denně. Jestli to funguje, zkuste sami.
Koření místo fyzické námahy a cvičení
Jedna americká studie, které se zúčastnilo 40 žen v menopauze, zkoumala vliv kurkumy na kardiovaskulární systém. Účastnice podstoupily důkladnou lékařskou kontrolu a pak byly rozděleny do dvou skupin. První polovina konzumovala čajovou lžičku kurkumy každý den. Druhá polovina místo toho denně provozovala hodinu aerobního cvičení pod odborným dohledem, které bylo doplněno o domácí trénink, včetně jízdy na kole, běhu a rychlé chůze. Po 3. měsících proběhla finální analýza.
Výsledky americké vědecké studie
U obou monitorovaných skupin žen došlo k výraznému zlepšení kondice kardiovaskulárního systému. Pozitivní výsledky byly u všech zkoumaných účastnic studie téměř totožné. Z toho experti usuzují, že je denní konzumace kurkumy srovnatelná s fyzickou aktivitou a současně je prevencí srdečních chorob. Navíc nejde o jedinou studii, která takový účinek kurkumy naznačuje.
Závěry thajského průzkumu
Thajský průzkum uskutečněný na univerzitě Chiang Mai dokládá, že indický šafrán o 56 % snižuje pravděpodobnost vzniku infarktu. Lékaři a vědečtí pracovníci to přisuzují protizánětlivým a antioxidačním účinkům kurkumy, které mají blahodárný vliv na srdce a cévy. Proto každému z nás doporučují denně užívat špetku koření. Proto stojí za to kurkumu opravdu vyzkoušet.
Foto: Freepik