Když se řekne zdravé stravování, každý si pod tím představí něco jiného: pro někoho je to velké množství ovoce a zeleniny, pro jiného dostatečný příjem bílkovin a tuků a pro dalšího třeba zákaz jíst přílohy. A právě o přílohám se chceme v dnešním článku trochu více věnovat.
Jsou přílohy ve zdravé stravě skutečně zakázané?
Možná i vy žijete v přesvědčení, že pokud se chcete stravovat zdravě a vyváženě, nebo pokud chcete s pomocí stravy zhubnout a zbavit se tak přebytečných kilogramů, musíte ze svého jídelníčku přílohy nekompromisně vyškrtnout. Nestyďte se, pokud jste si to opravdu mysleli nebo tak dokonce učinili, rozhodně v tom totiž nejste sami.
Většina lidí bez rozmyslu vyřadí knedlíky, těstoviny i brambory a myslí si, jak svému tělu prospívají. Jenže následně se dostaví hlad, nebo jejich snaha zhubnout nejde přesně tak, jak si vysnili. Pak přichází na řadu jedna logická otázka: proč?!
Ne všechny přílohy jsou špatné!
Určitě souhlasíme s tím, že některé typy příloh je ve zdravém jídelníčku lepší vynechat, rozhodně ale nemůžeme potvrdit mylnou domněnku, že jsou špatné všechny. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké přílohy si můžete bez výčitek a černého svědomí dopřávat i tehdy, pokud se snažíte stravovat zdravě a vyváženě.
-
Pohanka
Pohanka obsahuje velké množství rutinu, který je známý tím, že má pozitivní vliv na cévy, zároveň pomáhá ustálit krevní tlak a snižuje problémy způsobené křečovými žílami.
-
Čirok
Čirok neobsahuje lepek, takže je vhodný i pro ty, kteří dodržují bezlepkovou dietu. Pyšnit se však může i poměrně bohatým množstvím minerálů a protizánětlivými účinky.
-
Jáhly
Jáhly jsou plné vitamínů a minerálů, vhodné jsou jak do zdravého jídelníčku, tak i pro pacienty trpící chudokrevností. Mimo to obsahují důležité výživné látky a zajistí tělu dlouhodobý pocit sytosti.