Chystáte se udělat omáčku, která je vaší chloubou. Pustíte se do ní. Rodina už se těší. Ještě si chcete pohrát s dětmi a najednou si vzpomenete, že je na plotně. Scénář, který se již v nejedné rodině odehrál. A závěrem je nahořklá omáčka a připálený hrnec. Takové situaci buď můžete předejít, nebo ji zachránit několika jednoduchými triky.
První pomoc
Pokud se omáčka připálila ke dnu hrnce, je třeba nejprve nahnědlou část oddělit od jídla. Pokud by na dně zůstal tmavý povrch, bude i navzdory všem snahám do jídla dále šířit nahořklou chuť. Proto je prvním krokem přelití a ještě lépe přecedění omáčky do jiné nádoby.
Brambora odstraní pachuť
Ještě jste to neslyšeli? Funguje to. Je to fígl, který používaly naše babičky, velice rychlý a účinný. Celou, neloupanou ale dobře omytou bramboru, vložte do hrnce s přeceděnou omáčkou. Přiveďte ji k varu a nechte povařit alespoň 10 minut. Ještě než bramboru vyndáte, omáčku ochutnejte. V případě, že stále cítíte hořkost, dopřejte jí ještě dalších 5 minut. Škrob obsažený v bramboře pachuť postupně pohltí a slupka ji uzavře vevnitř.
Zázračný chléb
O chlebu, který, po opečení, pohlcuje nepříjemné zápachy v kuchyni, jste již jistě četli nebo slyšeli. Stejně tak ho můžete využít při záchraně připáleného jídla. Tak jako bramboru ho na 10 minut vložte do vroucí omáčky. Nevýhodou mohou být drobečky, které z něj v omáčce zůstanou. Nejvhodnější je proto patička.
Univerzální všelék
Pokud vaší omáčce nevadí trochu kyselosti, nebojte se sáhnout po citronu. Tento přírodní čisticí prostředek by neměl chybět v žádné domácnosti. Citron dokonale pohltí zápach v lednici a používá se i na čištění. Pro odstranění hořkosti z omáčky ho rozřízněte na čtvrtiny a jednu vložte do hrnce, chvilku povařte a omáčku ochutnejte.
Pokud není jídlo zcela zničené, vaše snahy se jistě setkají s úspěchem. Vždy ale záleží na míře připálení. Zjistíte-li již na začátku, že omáčka zcela ztratila zamýšlenou chuť, je třeba začít od začátku.
Foto: Shutterstock, zdroj: Livestrong