Mezi zdravou a vyváženou stravou a rizikem vzniku demence je velká spojitost. Nepřehánějte to zejména s konzumací jedné složky v jídelníčku, která způsobuje rychlejší pokles kognitivních funkcí.
Mechanizmus mozku je opravdu složitý a doposud neznáme principy, jak fungují jisté procesy. Vědci však zaznamenali velký pokrok a objevili některé z faktorů, které vedou k úpadku fungování mozku a urychlují pokles kognitivních funkcí a vznik demence.
Chilli a jeho pozitivní a negativní účinky
Koření s názvem chilli se doporučuje pro detoxikaci organismu a likvidaci patogenů v těle. Vědci ale zveřejnili znepokojující zjištění, že se to s tímto kořením nemá přehánět. V posledních letech se totiž spojuje zvýšená konzumace chilli s poklesem fungování paměti, což vede často i ke vzniku demence. Studie proběhla v Číně, kde pacientů s demencí navzdory celkem zdravé stravě neustále přibývá.
Pozor na množství koření
Ve studii byly hodnoceny kognitivní funkce pomocí screeningových testů. Příjem chilli papriček byl hodnocen třídenním záznamem. K rychlejšímu kognitivnímu poklesu došlo u těch, kteří pravidelně jedli více než 50 g chilli papriček denně. Tito lidé měli téměř dvojnásobné riziko poklesu paměti. Proto vědci apelují na ty, kteří často konzumují hodně kořeněná jídla. Nutno dodat, že počet lidí s demencí se zvyšuje i proto, že lidé žijí déle.
Čemu se vyhnout při zhoršené paměti
Pro správné fungování mozku, paměti a soustředění potřebuje vaše tělo zejména vitamíny a minerály. Při jejich nedostatku může dojít k úzkostem a depresím. Zaměřte se hlavně na vitamíny skupiny B, C a D a minerály, jako je hořčík, zinek, železo, mangan a draslík. Spouštěčem je překvapivě často kofein, proto omezte kávu i černý čaj, ať zamezíte vzniku neklidu a úzkosti. Deprese navíc způsobuje i nadměrná konzumace produktů rychlého občerstvení a rafinovaného cukru.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express
Aneb:
žerte seno, žerte trávu – budete mít zdravou hlavu 😀