Připravte se na cenový šok u chleba a rohlíků, upozornil pekař. Bude to síla

Ačkoliv by se mohlo zdát, že některé potraviny už více zdražovat nemohou, opak je pravdou. Příkladem může být zejména pečivo, které za tento rok podražilo už o desítky procent. Doslova vše totiž hraje v neprospěch pekařů: významně rostou ceny pšenice a do toho ještě ceny energií. Celková inflace potom tlačí na mzdy. To jsou přitom tři klíčové vstupní body, které každý pekař má.

Obchodníci využili situace

Přesto se pekaři podle ředitele jejich svazu Bohumila Hlavatého snažili ceny pečiva držet co možná nejníže. Dosud podle něj zdražily minimálně, aby zákazníci jejich produkty nepřestali kupovat. Ovšem této příležitosti využily obchodní řetězce, které si na pečivu významně navýšily marže a zdražily ho mnohem podstatnějším způsobem. To se pochopitelně pekařům nelíbí, protože jim vzrostly náklady více než právě řetězcům, které si však zdražení u této položky mohly dovolit, protože se ceny zvyšují všeobecně.

Dopadlo to tedy tak, že ceny rohlíků a chleba jsou v obchodech již poměrně vysoké, ale pekaři stále ani zdaleka nepokryli všechny své rostoucí náklady. Jedním z důvodů, proč si mohli dovolit cenu držet alespoň relativně nízko, byly zafixované ceny plynu. Ten je v pekárenství velmi důležitý a je ho potřeba velké množství.

Ovšem fixace teď postupně končí a pekaři přecházejí na nové, několikanásobně vyšší ceníky. To už do svých cen jednoduše musí promítnout. Kromě toho pak stále roste cena mouky.

Foto: Shutterstock

Ceny hodně vyskočí

Zatímco dnes se tak cena konzumního chleba blíží 40 korunám, již brzy by mohla být podstatně vyšší, protože pekaři své ceny zvýší. Je možné, že obchodníci si opět přirazí něco navíc, a tak cena bochníku chleba může v letních měsících vyrůst na 60 až 70 korun.

Poroste i cena rohlíku. Dnes ještě prakticky každý pamatuje, kdy byl rohlík k mání za korunu až dvě. Tato doba je ale pryč. Jeho cena se může vyšplhat až někam k sedmi korunám za kus. Ještě podstatněji by potom mohlo zdražit dražší a sladké pečivo, k jehož výrobě je potřeba i zdražující máslo.

Jeden pozitivní efekt však rostoucí cena pečiva mít bude. Je totiž pravdou, že v České republice byly pekárenské výrobky dlouhodobě velmi levné, což vedlo k velkému plýtvání. Lidé si obvykle koupili bochník chleba, odřízli z něj několik plátků a třeba i více než polovinu pak vyhodili, protože si raději koupili čerstvý. Nízká cena je jednoduše nepálila. Stejně tak si raději nabrali více rohlíků, než aby jich náhodou měli málo. Teď už si to většina z nich rozmyslí.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments