Účinné přírodní prostředky na bradavice, modřiny či opruzeniny

Na mnohé nepříjemností existuje lék nebo mast, ale nemusíme hned letět do lékárny. S různými neduhy můžeme zkusit bojovat i za pomoci přírody. Co pomáhá a jak přípravky použít?

Pohmožděniny, modřiny a otoky

Na pohmožděniny, modřiny a otoky zkuste mast připravenou z kostivalu či olše, anebo olej z lopuchu nebo lnice. Vyjmenované bylinky zmírní otok, urychlí hojení a zmírní bolest i citlivost.

Štípance

Pomáhá šťáva z jitrocele nebo sedmikrásky, která zmírňuje svědění i otoky a působí protizánětlivě. Rozmělněte listy a potřete místa šťávou. Zabírá i odvar z růžových lístků, levandule a grepový olej.

Bradavice a kuří oka

Vlaštovičník spolehlivě zničí bradavice. Kvete od května do září. Jakmile bylinu utrhnete, ze stonku vytéká oranžovožlutá tekutina, kterou opakovaným nanášením zlikvidujete bradavice a kuří oka.

Spáleniny od slunce

Pokožku zchladí a zklidní šťáva z aloe vera, zelený nebo mátový čaj i heřmánkový výluh. Zabírá i olej z měsíčku nebo olšová či heřmánková mast. Pomohou i syrové plátky brambor nebo bílý jogurt.

Senná rýma a alergie

Tinktura z pupenů černého rybízu umí zharmonizovat činnost žláz s vnitřní sekrecí, příznivě působí proti alergiím a senné rýmě.

Močové cesty

Pokud vás trápí infekce močových cest, vsaďte na extrakt z lichořeřišnice. Má silné antibakteriální účinky a pomáhá i při nachlazení nebo infekci. Tinkturu můžete užívat i preventivně.

Výtoky

Sedací koupel ze silného odvaru kontryhelu odstraní bílé výtoky, pálení a svědění. Jako prevenci na posílení ženských orgánů užívejte čaje nebo tinktury.

Nadměrné pocení

Pijte šalvějový čaj, který snižuje pocení těla. Nechte lístky šalvěje 3 minuty povařit a nálev můžeme použít i na nohy a podpaží.

Pocení nohou

Vyzkoušejte silný odvar z listů ořešáku. Pokud máte i plísně, použijte vývar z dubové kůry na koupele i potírání nohou. Obojí odstraňuje i pach a dá se použít i na pocení v podpaží.

Opruzeniny

Čerstvé bazalkové listy zabírají na opruzeniny. Přiložte rozmixovanou bazalku na postižená místa nebo z ní uvařte silný odvar a potřete postiženou kůži.

Na mnohé nepříjemností existuje lék nebo mast, ale nemusíme hned letět do lékárny. S různými neduhy můžeme zkusit bojovat i za pomoci přírody. Co pomáhá a jak přípravky použít?

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments