Příznak na prstu ruky, který vám brzy změní celý život. Pokud si ho všimnete, vyhledejte co nejrychleji lékaře

Nejde o časté onemocnění, ale zcela jednoznačně o velmi závažné. Každý rok se v České republice objeví 2 pacienti na 100 000 obyvatel s diagnózou sklerodermie. Na vážné onemocnění není lék. Pacientům tuhnou tkáně těla, které postupně kolabuje. Čím dříve se nemoc odhalí, tím lépe je možné lidem pomoci. Lék, který by nemoc zastavil, zatím ale není.

Systémová sklerodermie až osmkrát častěji postihuje ženy, většinou ve věku 25 až 55 let. Autoimunitní onemocnění, kdy se tělo brání vlastním buňkám, které ho nijak neohrožují, v přehnané reakci způsobuje postupný kolaps těla. Od prvních příznaků může uběhnout až 10 let, než se na ně přijde.

Příznaky sklerodermie

Dochází k nadprodukci kolagenu, vazivovatění, zužování a zanikání cévek, což se projeví tuhnutím tkání, poškozuje kůži i vnitřní orgány. Zpočátku se projeví bolestivostí prstů a kloubů, což lze snadno zaměnit za revmatoidní artritidu. Problém s cévami ukáže bělení až fialovění na prstech v chladu či stresu, takzvaný Raynaudův fenomén. Pak přijdou rozšířené cévky na kůži a vřídky na bříškách prstů. Později nemocný cítí, jako by měl o číslo menší kůži. Postupně dostává obličej vzhled masky s rýhováním kolem úst, které se těžko otevírají.

Léčba nemoci sklerodermie

Lékaři mohou léčit zasažené orgány a tlumit potíže. Používají se imunosupresivní léky, které tlumí imunitní reakce v těle, nejčastěji kortikoidy. Sklerodermie se léčí ve specializovaných centrech. Praktičtí, kožní, plicní a cévní lékaři musí umět nemoc poznat, což se ale málokdy stane. Vyrovnat se s nemocí pomáhá pacientská skupina s názvem Revma Liga.

Pálení žáhy i zápal plic jako komplikace

Nemoc postihuje kromě kůže i vnitřní orgány. Trávicí trakt, ledviny a plíce. Nemocní mívají potíže s pálením žáhy, trávením, zápaly plic a v důsledku poškozených cév i postižení srdce. Prevence neexistuje, protože příčiny onemocnění nejsou známé. Až 12 % pacientů s touto diagnózou na nemoc zemře, 70 % pacientů přežívá 10 let od stanovení diagnózy.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments