Rakovina slinivky břišní se řadí mezi nejagresivnější a nejhůře léčitelné zhoubné nádory. Podle některých odborníků jde o vůbec ten nejhorší nádor, jaký člověk může mít. Přitom mnoho lidí ani netuší, že v těle nějakou slinivku má a k čemu tato vlastně slouží. Ale například oproti poměrně dobře léčitelným nádorům žaludku či střev je bohužel rakovina slinivky v drtivé většině případů fatální.
Rakovina slinivky je poměrně běžná
Nemuselo by tomu tak být, ovšem přitěžujícím faktorem celého procesu léčby je skutečnost, že se nádor na slinivce obvykle podaří diagnostikovat až v pozdějším stádiu, kdy už metastázoval do dalších částí těla. V takovém případě už vyléčení pacienta nepřipadá v úvahu a jde pouze o to zmírnit příznaky a pokud možno oddálit konec, který je však nevyhnutelný.
Slinivka neboli pankreas představuje podlouhlou houbovitou žlázu, kterou najdeme v dutině břišní na místě mezi žaludkem a páteří. Obvykle neměří více než 15 centimetrů a tvarem připomíná plochou hrušku. Hlavními funkcemi slinivky břišní jsou tvorba trávicích šťáv, tedy enzymů, jež rozkládají potravu ve střevě, a také produkce hormonů, zejména pak inzulinu.
Takzvaný karcinom pankreatu bohužel není tak výjimečnou nemocí, jak bychom si – vzhledem k jeho fatálnosti – přáli. Každoročně si v České republice tuto diagnózu vyslechne více než dva tisíce pacientů. Častěji jde přitom o muže. Doplňme nepříjemnou statistiku: do pěti let od diagnózy umírá 95 % všech pacientů s rakovinou slinivky.
Příznaky rakoviny slinivky
Velkým problém v diagnostice je především skutečnost, že rakovina slinivky v prvních fázích vůbec nebolí a většinou se neprojevuje ani jinými příznaky. Pacienti ji tak zaregistrují až ve chvíli, kdy je nemoc rozvinutá a šíří se do okolních orgánů. Jejich funkce potom začne být problematická – a objevují se první symptomy.
Důležité je také umístění nádoru na samotné slinivce. Pokud rakovina zasáhne její tělo a ocas, jsou následkem obvykle ztráta hmotnosti, bolesti žaludku a zad. V případě rakoviny hlavy slinivky jsou příznaky méně specifické a mohou být velmi různorodé.
- Pocit plnosti a otok břicha,
- bolesti v oblasti břicha, které se mohou rozšiřovat do zad
- nevolnost,
- průjem,
- světlá stolice,
- tmavá moč,
- žloutenka – zbarvení pokožky a očního bělma do žluta,
- svědění celého těla,
- ztráta tělesné hmotnosti,
- ztráta chuti k jídlu,
- malátnost,
- zvýšená hladina cukru – rozvoj cukrovky.
Příčiny vzniku rakoviny slinivky
Podobně jako u většiny jiných nádorů, ani v případě rakoviny slinivky lékaři a vědci přesně neví, co ji způsobuje. Různé výzkumy nicméně dokládají celou řadu rizikových faktorů, které mohou mít na rozvoj onemocnění vliv. Jak už tomu tak bývá, tím nejdůležitějším se zdá být kouření. Právě u kuřáků totiž rakovina slinivky propuká třikrát častěji než ve zbytku populace. Bohužel se ale stává, že onemocní i lidé vyznávající zdravý životní styl. Mezi další rizikové faktory nicméně patří:
- Cukrovka,
- obezita a nedostatek pohybu,
- chronický zánět slinivky,
- cirhóza jater,
- dlouhodobý příjem tučné potravy
- nadměrná konzumace alkoholu,
- věk nad 65 let,
- dědičnost,
- rakovina tlustého střeva a vaječníků u příbuzných.
Léčba rakoviny slinivky
Při volbě léčby této zákeřné nemoci je třeba nejprve zhodnotit progres nádoru. Zcela zásadním faktorem je to, zda je nádor ještě operovatelný. Takový se nachází pouze ve slinivce a nezasahuje do systému žil a tepen. Tento typ nádoru je možné operací zcela odstranit a dát tak pacientovi naději na vyléčení. Ale stačí, aby šlo o nádor zasahující do okolních tkání a důležitých tepen a žil, a operace už nepřipadá v úvahu.
Pokud je možná chirurgická léčba, obvykle se kombinuje také s radioterapií a chemoterapií. Oba způsoby mohou být nasazeny před operací i po operaci. Tato léčba se pak používá také samostatně u pacientů, kterým nelze nádor operovat, ve snaze prodloužit jejich život a ulevit jim od příznaků. V úvahu pak připadá také léčba biologická, jejíž výhody spočívají v likvidaci pouze specifické části nádorových buněk, v důsledku čehož má méně nežádoucích účinků.
Foto: Shutterstock.com