Příznaky špatně fungujících jater. Projeví se na kůži i ve stolici

Játra jsou hlavní detoxikační orgán těla. Odstraňují toxické látky z organismu, ovlivňují metabolismus důležitých látek a zásobování těla živinami. Mezi první signály, že není s játry něco v pořádku, můžeme zařadit únavu i změny na pokožce.

Játra jsou hlavním orgánem látkové výměny a tvoří 2 % hmotnosti těla. Jsou důležitá při metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Produkují žluč pro trávení a slouží i jako endokrinní žláza pro tvorbu mnoha hormonů. Jsou zásobárnou glykogenu, železa, některých vitamínů a minerálů. Jsou důležitá při detoxikaci organismu a pročišťují krev. Najdeme je v břišní dutině, v pravé horní části břicha. Choroby jater vyvolávají infekce. Nejčastější je cirhóza jater, nádor v játrech a žloutenka.

Kožní změny

Na pokožce dojde ke zbarvení kůže do žluta. To lze pozorovat i na nehtech a očním bělmu. Může za to hromadění bilirubinu, pokud játra dostatečně neuvolňují toxiny z těla. Pokožka může být svědivá a suchá, citlivá na dotyk i sluneční záření. Objevuje se akné, ekzémy, popraskané žilky a další kožní problémy.

Chronická únava

Dlouhodobá, chronická únava přichází při nedostatečné činnosti jater i po dostatečném odpočinku a spánku. Objevuje se slabost, rychlá ztráta sil, malátnost, letargie, neschopnost se soustředit a střídání nálad.

Trávicí potíže

Zhoršená funkce jater se projeví zhoršeným trávením tučných jídel a poruchou zpracování živin. Často dochází k pálení žáhy, zvracení a nadýmání. Typickým projevem onemocnění jater je nechutenství a hubnutí.

Změny moči a stolice

Při narušené funkci jater se objevuje velmi tmavá moč i při dostatečném příjmu tekutin. Bývá oranžová až hnědá a velmi zpěněná. Poškození jater se projevuje i bledou nebo krvavou stolicí.

Bolesti

Při onemocnění jater lze pozorovat bolesti a prudké křeče v horní oblasti břicha a podbřišku, pocity tlaku v břiše a nadýmání. Následně přichází i otoky způsobené hromaděním tekutiny v břišní dutině. Dalším projevem jsou chronické bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.