Kdo si dá kynuté těsto, nakyne také. Bílé kynuté pečivo je po dlouhá léta strašákem štíhlé linie a označen výstražným znamením při zdravém stravování. Proč bychom se měli vyhnout jídlu, které nakynulo za pomocí běžných kvasnic?
Kvasnice a rychlé kynutí těsta
Vzpomeňme dřívější zvyky. Těsto na koláče, a především těsto na chléb, se připravovalo tak, že se smíchal kvásek s moukou a základ pro těsto se odložil na teplé místo na 12 i více hodin. Později přišla inovace v podobě alkoholového kvašení. Kostka kvasnic dokázala proces kynutí zkrátit až na 1 hodinu. Hotové pečivo bylo více nadýchané a příprava představovala méně času. Kvasnice slavily úspěch a kvásek musel ustoupit do pozadí.
Kváskové a kvasnicové pečivo
Kváskové pečivo kyne pomocí mléčného kvašení. Lepek v mouce je zpracován a pečivo je mnohem lépe stravitelné. Kvalitní kváskové pečivo (byť by bylo připravené z běžné pšeničné mouky) si často mohou dovolit i ti, kteří mají intoleranci na lepek.
Jakmile budete vybírat v obchodě pečivo, nevybírejte jen podle tmavé barvy. Ta není zárukou celozrnného pečiva. Hrozí i to, že jsou do pečiva přidávány barviva a konzervační látky. Sledujte složení, vybírejte kváskové, celozrnné pečivo.
Kvasnicové pečivo má vyšší glykemický index a mouka v něm použitá je hůře stravitelná. To vede k překyselení organizmu, horší regulaci cukru v krvi a tím i nástupu neodbytného pocitu hladu za kratší čas.
Jezte pečivo s kváskem
Kváskové pečivo je bohatší na probiotika, ty posilují imunitní systém. Tělo z něj získává více bílkoviny a aminokyselin. Organizmu ulevíte i nižším příjmem barviv a konzervantů.
Kváskové pečivo si můžete připravit doma, s celozrnnou moukou bude pečivo bohaté na vlákninu a s dlouhou trvanlivostí. Nebudete trpět nadýmáním a vaše střevní mikroflóra bude v rovnováze.
Foto: Shutterstock, Zdroj: Kváskovánie.sk