Myom neboli anglicky fibroid je nezhoubný útvar, který je tvořený hladkosvalovými buňkami. Vyrůstá na stěnách orgánů, které mají svalovinu – například děloha. Objevit se mohou buď ojediněle, nebo se jich může vytvořit i více najednou.
Jak se myom projevuje?
To vás určitě také zajímá. Myomy se v těle mohou projevovat například zácpou nebo naopak průjmem, což jsou stavy, které v životě prožíváme naprosto běžně, takže se není čemu divit, že jim mnoho lidí nepřikládá kdovíjakou váhu a z ničeho je nepodezírá. Mezi další projevy myomu patří bolesti zad, těžké děložní fibrózy pak doprovází silné krvácení.
Velký jako hrášek i pomeranč
Velikost myomu může být různorodá. Zatímco u někoho může být myom velký jako hrášek, u jiného naopak třeba jako pomeranč. Zpravidla mají myomy tendenci růst a zvětšovat se, takže když se neodstraní včas, může se z malého myomku stát pořádný problém.
Dá se jim nějak předejít?
Ačkoli jsou myomy nezhoubné nádory, v těle je mít nechcete. Bohužel nikdo neví přesně, proč myomy vlastně vznikají, takže nelze s jistotou říci, jestli se jim dá předejít. Je známo, že myomy reagují na hormony, na které jsou velmi citlivé. Odborníci doporučují jako jednu z možností prevence zdravý životní styl a vhodnou stravu.
Jak se myomy léčí?
Léčba myomu hodně závisí na jejich velikosti, počtu a samozřejmě také na konkrétním umístění. K jejich léčbě se zpravidla používají léky založené na hormonální bázi, které mají za úkol zabránit vzniku příznaků – krvácení nebo bolest pánve, jak jsme již zmiňovali na začátku článku. Léky se ale užívají jen krátkou dobu.
Jednou z možností myomů je užívání hormonální antikoncepce. Ano, opět se jedná o hormony, které mohou velikost myomu zmenšit. Někdy lékaři předepisují i mužské hormony, které napodobují mužský hormon zvaný testosteron a i ten dokáže myomy zmenšit. Nevýhodou podávání mužských hormonů je riziko, že ženy přiberou na váze nebo budou mít lehce hrubší hlas.