Proč bychom všichni měli zpívat?

Věděli jste, že zpívání je podobně prospěšné jako tělesné cvičení nebo že přispívá k lepší psychické kondici? Pokud si myslíte, že se vás to netýká, protože nemáte na zpěv talent nebo neoplýváte hudebním sluchem, jste na omylu. Zpívat by totiž naopak měl každý bez rozdílu.

Současným dobám vládnou technologie, takže není nic zvláštního na tom, že většina populace dává přednost pasivní konzumaci hudby před jejím aktivním provozováním. Všichni mají doma dokonalé přehrávače, v obchodech hrají rádia, případně si zajdeme někam na koncert. Aktivní provozování hudby je dnes víceméně přenecháno rukám a hlasům profesionálů a ostatní se jimi jen zvenčí oblažují. Neví ale, o co se sami ochuzují.

Je to záležitost ani ne celého posledního století, kdy se lidé této radosti zbavili. Než jsme známým lidem z pódií, rádií a televizí přisoudili onu hvězdnou vyjímečnost, hrály a zpívaly si bez rozdílu věků a talentu všechny generace lidí ve všech kulturách do počátku věků. Dobře – hraní na nástroje nyní pomiňme, tam už je třeba nějaké větší aktivity, ale co zpěv? Jako každá tělesná funkce má nějaký smysl, tak je to i naše schopnost používat hlas ke zpěvu. Proč je tedy dobré vrátit se ke kořenům, nenechávat zpěv jen “vyvoleným” na pódia a začít zpívat?

Už nesčetněkrát několikero týmů vědců a lékařů prokázalo, jak moc je zpívání člověku prospěšné. To, že logicky posiluje plíce a hrudní svaly, asi nikoho až tak nepřekvapí. Účinky zpěvu ale pozitivně zasahují až do těch míst, které by vás možná ani nenapadly. Díky nutnosti udržování rytmu při zpěvu člověk posiluje také srdce a celý kardiovaskulární systém. Při zpěvu navíc mnohem hlouběji dýcháme, čímž tělu vykonáváme nesmírnou službu hned v několika oblastech. Mnohem více tím okysličujeme všechny vnitřní orgány, které naším běžným povrchním dýcháním jinak celkem trpí. Spolu s kyslíkem se navíc pak také do krve uvolňje také množství kýžených hormonů – jako je oxytocin, dopamin a serotonin – známé jako “hormony štěstí”. Tím vším zpěv napomáhá k celkové fyzické i psychické kondici. Zpěv ve větší skupině lidí navíc napomáhá k překonání studu a vyvolává dobrou náladu. Jedna z našich nejlepších lékařek a léčitelek – paní doktorka Eva Moučková dokonce “ordinuje” každému zazpívat si aspoň deset písniček denně.

Že jste už tohle někdy slyšeli, ale říkáte si, že to je sice pěkné, ale vy prostě zpívat “neumíte”? Hodně z nás má ohledně zpěvu nepříjemné pocity už ze základní školy, kdy nám bylo při hodinách hudební výchovy jemně či ostřeji naznačeno, abychom byli radši zticha..nebo máme jen vypěstovaný automatický komplex, že to, co předvádějí profesionální zpěváci v klipech a na pódiích, nikdy nedovedeme. No a co? Oni zase nedovedou to, co vy. Nebojte se, hodnotit vás za to nikdo nebude. Prostě si zazpívejte, když vám byla ta možnost dána. Kdo máte ještě předsudky a stydíte se zpívat doma – zkuste to tam, kde vás nikdo neuslyší – například v autě či v přírodě. Anebo začněte chodit na zpívací kruhy či workshopy zpěvu, které vám to vše v mnohém ulehčí.

Zpíváním ve skupině se nejen zbavíte ostychu ze zpěvu, a také uvidíte, jak příjemný zážitek je, stát se součástí nějaké melodické harmonie. Společný zpěv je skvělým uvolňovacím prostředkem, vyřádíte se, aniž by konkrétně vás někdo slyšel, neskutečně si to užijete a navíc – pokud máte pocit, že zpívat opravdu neumíte, tady se to naučíte. Zpívat se totiž naučí opravdu každý. Hlasivky jsou sval a ten je třeba prostě používat stejně jako třeba biceps.

Jednou možností je navštívit některý z workshopů “Zpívat můžeme všichni” (https://zpivejmevsichni.webnode.cz) které se zatím konají v Praze či v Brně. Nebo pak docházet na navazující zpívací kruhy, kam si můžete přijít zazpívat stejně tak, jako si zajedete na lekci pilates nebo jógy. Když se vám zachce, přijdete. Nejedná se o sbory, které vyžadují docházku a mají nějakou ambici. Tady si prostě jen přijdete zazpívat. Pro radost, pro zdraví, pro sdílení, pro vás. A pokud si myslíte, že by to udělalo radost někomu blízkému, nyní kurz zpěvu můžete koupit i jako dárek.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments