Nízké množství sodíku v těle se může projevit různě. Někoho potrápí dehydratace, jiného začnou sužovat nepříjemné závratě, dalšího zase nízký krevní tlak a jiného pro změnu svalové křeče. K tomu všemu se mohou přidat nevolnosti, bolesti hlavy nebo nechutenství. I když se o sodíku často hovoří spíše v negativním slova smyslu, jeho množství bychom si přeci jen měli pohlídat. On totiž není úplně k zahození…
K čemu je dobrý sodík?
Zlé jazyky o sodíku hovoří jako o nebezpečném minerálu, který podle nich našemu organismu vůbec neprospívá, ba spíše naopak. Dokonce jsou toho názoru, že když je ho v těle příliš, může nám způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Jen málokdo ale dodá, že i jeho malé množství může být příčinou celé řady zdravotních obtíží – kupříkladu těch, které jsme zmínili na začátku dnešního článku.
Pravda je ale taková, že sodík je pro naše tělo důležitý, ba dokonce nenahraditelný pro náš organismus. Podívejte se, jaké úkoly sodík v našem těle plní:
- podporuje činnost ledvin
- zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů
- je prevencí proti vyčerpanosti
- je důležitý pro růst
- podílí se na tvorbě červených krvinek
- udržuje acidobazickou rovnováhu v těle
Může nám sodík uškodit?
Abychom zde nemluvili pouze o negativech, které může způsobit malé množství sodíku v těle, měli bychom se zmínit i o tom, co může způsobit, když je sodíku naopak až příliš. Tehdy může dojít k nadměrnému vylučování a následné ztrátě draslíku, což může dále vést ke zvýšení krevního tlaku. Zvýšené vylučování může být navíc důvodem k dehydrataci, která může v případě, kdy se podcení, způsobit mrtvici nebo srdeční infarkt.
Rizikové skupiny náchylné na příjem sodíku
Do rizikové skupiny lidí, kteří jsou citlivější na příjem sodíku, patří děti a těhotné ženy. Jeho příjem by měl být omezený a regulovaný tak, aby jim množství sodíku zbytečně neuškodilo.