S plísněmi jste se už doma skamarádili, protože jsou vašimi stálými spolubydlícími? To rozhodně není správné řešení. Plísně v bytě či domě jsou nebezpečné, podle toho, o jaký jde druh, může mít negativní vliv na vaše zdraví. Například červená plíseň může vést k onemocnění plic, třeba astmatu. Žluté plísně mohou být spouštěčem nádorového onemocnění. Bílá plíseň může způsobit nachlazení, bolesti v krku, kašel. Opravdu stojíte o takové spolubydlící?
Dobrovolně je doma asi nemáte. Jejich příčinou je pravděpodobně nadměrná vlhkost v bytě. Plísně totiž milují vlhkost v kombinaci s chladnými vnějšími stěnami – právě proto se jim tolik daří zejména v zimě.
Jak snížit vlhkost v bytě?
Jak bojovat proti plísni? Můžete vyzkoušet různé chemické přípravky a spreje, ty však také nejsou zrovna vhodné pro váš organismus. Dýchat je dlouhodobě není dobré. Zkuste bojovat raději přírodně.
Základem je dostatečné větrání, a to i v zimě. Nemusíte mít strach, že byste se nedoplatili za vytápění. Stačí se naučit, jak větrat v zimě. Větrání by mělo být krátké a intenzivní. To znamená otevřít okno až dokořán, ovšem pouze na několik minut. Tento způsob větrání je vhodné opakovat několikrát denně.
Co dělat dále?
Nesušte doma prádlo, to vlhkost výrazně zvyšuje. Obzvlášť větrejte v ložnici, kde přes noc hodně dýcháte, a v místnostech, kde jsou akvárium či květiny. Rosení oken zevnitř zabráníte jejich výměnou za okna modernější s trojskly. Není pravdou, že plastová okna nedýchají a vždy se rosí. Dobře udělaná plastová okna se nerosí, tedy ne zevnitř. Rosení oken zvenku je známkou kvalitního zasklení. Když zevnitř neuniká teplo ven, venkovní tabule skla je chladná, a tak na ní ráno kondenzuje vlhkost.
Dále můžete ještě zkusit posunout nábytek od zdi, stěny potřebují dýchat, a roztáhnout závěsy. Jestli překrývají topení, zabraňujete proudění teplého vzduchu.