Ne každá žena si po porodu užívá jen štěstí z narozeného miminka. Některé ženy prožívají šestinedělí s poporodním splínem, který může vést až k psychickým problémům. Poradíme vám, jak se s těmito problémy co nejlépe vyrovnat.
Hormony jako na horské dráze
Každá žena je po porodu vyčerpaná nejen fyzicky, ale také psychicky. Dostavují se stavy, kdy maminka pláče, je skleslá, úzkostlivá, podrážděná, což je způsobeno zejména vlivem hormonů. Žena se dostává do zcela nové situace, kdy si přiveze domů malé miminko a najednou na ni dolehne celá tíha odpovědnosti za to malé stvoření. Tuto situaci mohou ještě zhoršit starosti týkající se ekonomických a sociálních problémů nebo špatného rodinného zázemí.
Laktační a poporodní psychóza
Laktační psychóza není tak častá, o to je však vážnější. Projevuje se zmateností, ztrátou objektivního úsudku či prudkými výkyvy nálad. V obzvláště závažných případech mohou mít ženy i sebevražedné sklony či mohou být velmi agresivní a nebezpečné vůči svému okolí i vůči dítěti. Laktační psychóza by měla být vždy léčena s pomocí psychiatra. Postihuje však zhruba jen 0,1 % maminek.
Jak se nejlépe s psychickými problémy vyrovnat?
Ženě v šestinedělí, která se trápí psychickými problémy, musí v první řadě cítit podporu své rodiny a svého okolí. Nebojte se svěřit se svými starostmi a strachy svému partnerovi, mamince či nejlepší kamarádce. Požádejte je o pomoc s domácností, s vařením, s péčí o novorozené miminko. Nikdo od vás nečeká, že budete perfektní, doma bude vzorně uklizeno a vždy navařeno. Je velmi důležité si udělat čas sama pro sebe a neizolovat se od okolí. Vyrazte si s kamarádkou na kávu nebo si na hodinku lehněte a odpočívejte, rodina se o miminko postará a vy tak budete moci načerpat novou energii a sílu pro péči o vaše děťátko.