Pití kávy je pro mnohé z nás vítanou oázou klidu v rámci hektického dne. Přímo po obědě si dopřejeme privátní kousek nebe, když si s chutí přivoníme k lahodnému nápoji. Těsně po hlavním jídle bychom si ale měli přímo zakázat kávu pít. Proč?
Milovaná káva
Na kávový rituál si nenecháme nikdy sáhnout. Právě káva je samozřejmost, která dělá náš den krásnější. Záchytný bod, ke kterému míří naše snahy v rámci pracovního procesu. I když si můžeme dávat několik lahodných kávových nápojů denně, přesto bychom se jeho konzumaci měli vyvarovat bezprostředně po obědě.
Přímý vliv na naše zdraví
Milovaný nápoj si přitom rozhodně nemusíme odepřít. Naopak. Je prokázáno, že pití kávy dokáže náš organismus stimulovat a podpořit tak například hojivé procesy. Vše se ale musí správně načasovat. Kávu po hlavním jídle bychom rozhodně mít neměli. Kofein obsažený v kávě totiž přímo ovlivňuje vstřebávání cenného železa, které nezbytně potřebujeme.
Železo hraje v našem těle důležitou funkci – mimo jiné je zodpovědné za podporu tvorby zdravých červených krvinek, které se starají o transport kyslíku uvnitř našeho těla. A právě káva může neblaze ovlivnit důležité vstřebávání železa.
Kávu raději před jídlem
Pokud si dáváte kávu během oběda nebo bezprostředně po jeho konzumaci, není tato kombinace zrovna ideální. Právě nyní totiž dochází k chemickým reakcím kofeinu a dalších součástí potravy. Výsledek je mnohdy nelichotivý – kofein negativně ovlivní vstřebávání železa, které naše tělo nezbytně potřebuje pro své optimální fungování. Samozřejmě nevadí, pokud si dopřejete kávu po obědě jednou za čas. Horší situace nastává ve chvíli, kdy je tento návyk pro vás každodenním chlebem. Lepší tak je si kávu dopřát hodinu před jídlem.
Abyste se vyvarovali negativním účinkům kofeinu na vstřebávání železa v těle, doporučuje se kávu konzumovat dvě až tři hodiny poté, co si s chutí dáte hlavní jídlo dne.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mashed, Exactlyhowlong